Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poláci kácejí hlava nehlava. Díky novému zákonu to tam ekologům připomíná velkou mýtinu

Poláci kácejí hlava nehlava. Díky novému zákonu to tam ekologům připomíná velkou mýtinu

Jedním slovem masakr. Tak se dá popsat to, co se nyní děje v Polsku. Poté, co vstoupil v platnost nový zákon umožňující téměř ničím nerušené kácení stromů, se náš severní soused změnil s trochou nadsázky v jednu velkou pilu. 

„Zatímco loni nám volali ohledně jednoho problematického kácení stromu denně, nyní nám dvě telefonní linky zvoní nepřetržitě celý den,“ popisuje každodenní realitu Paweł Szypulski z Greenpeace. Od letošního ledna totiž v Polsku platí kontroverzní zákon, který majiteli pozemku povoluje kácet stromy. Bez jakéhokoliv povolení, bez povinnosti vysazovat nové stromy, platit kompenzace a dokonce i bez povinnosti informovat místní úřady.

„Podle zákona si může majitel pozemku porazit klidně i dvě stě let starý strom. Mnoho Poláků přitom stromy vnímá jako obtíž, a nyní mají v ruce zbraně, jak se jí zbavit. Nemusí nic hlásit, jenom řezat. Je to barbarismus,“ smutní Joanna Mazgajská ze Zoologického institutu polské Akademie věd.

Největší paradox? Zákon je přezdívaný Szyszkův zákon, podle Jana Szyszka, polského ministra životního prostředí, který legislativu prosadil. „Musíme přijmout dvě hlavní zásady. Za prvé fakt, že je to člověk, který je subjektem udržitelného rozvoje a má tak nikoliv pouze právo, ale i povinnost čerpat přírodní zdroje. A za druhé to, že lidský rozvoj a rozmach není přírodě na škodu,“ řekl během debaty se zástupci ekologů kontroverzní ministr životního prostředí Szyszko. Ten je znám jako odpůrce mainstreamových ekologů a environmentálních aktivistů, kteří jej naopak vnímají jako někoho, kdo je schopný a ochotný obětovat přírodní zdroje ekonomickým cílům.

Kolik stromů během tří měsíců padlo novému zákonu za oběť je díky absentující oznamovací povinnosti nemožné odhadnout, zastánci zákona i environmentální aktivisté se však shodují, že čísla jsou ohromná. „Předtím, než zákon vstoupil v platnost, jsme měli pět až deset zakázek denně, nyní jsou to klidně i dvě stovky,“ řekl pro deník Guardian vlastník společnosti zabývající se kácením stromů, který si přál zůstat v anaonymitě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek