Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polák, který se zapálil na protest proti vládě, zemřel. Nemohl snést lži politiků, říká jeho manželka

Polák, který se zapálil na protest proti vládě, zemřel. Nemohl snést lži politiků, říká jeho manželka

V neděli v odpoledních hodinách zemřel Piotr S., muž, který se před 11 dny zapálil před varšavským Palácem kultury a vědy na protest proti současné konzervativní vládě v Polsku. „Nemohl už snášet, že přicházíme o naši zemi,“ uvedla Piotrova manželka. 

V 17.20 obdržel redaktor polského portálu OKO.press od Piotrova syna textovou zprávu: „je mrtvý“.

O deset dní dříve se podle líčení svědků v centru Varšavy polil starší muž hořlavinou a zapálil se. Kolem něj se nacházely letáky, které nasvědčovaly, že šlo o politicky motivovaný akt. V jejich textu protestoval Polák proti „omezování občanských svobod vládou“, proti „porušování zásad demokracie a ústavy“ a proti likvidaci „ústavního soudu a nezávislé justice“.

Piotr S. zároveň vyzýval vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), aby jednala v rámci demokratického právního státu. Podle polského tisku měl před Palácem postavit reproduktor, pustit písničku „Miluji svobodu“, rozházet letáky a do megafonu prohlašovat, že protestuje proti tomu, že vláda porušuje občanské svobody. Pak se polil hořlavinou a zapálil s výkřikem „Protestuji!“. Kolemjdoucí muže uhasili a sanitka ho dopravila do nemocnice.

Přes rychlý zásah hasičů a zdravotníků Piotr po deseti dnech v nemocnici zemřel v důsledku popálenin na 60 procentech těla. Po celou dobu hospitalizace se nacházel v kritickém stavu. 

„Už nějakou dobu bylo zřejmé, že manžel prostě nemůže souhlasit s tím, co se děje, nemohl snést kroky, které vláda činí, ani lži politiků,“ vypověděla jeho žena. „Chápu ho, ale stále nemohu přijmout, že si zvolil tak drastickou formu protestu,“ dodala.

Piotrova dcera doplnila, že má obavu, aby její otec nebyl prezentován jako psychicky chorý a jeho skutečná motivace nezůstala upozaděna. „To, co udělal, nemohu přijmout, ale svého otce obdivuji,“ řekla tisku. Piotr S. se dříve léčil několik let s depresí. Podle syna v dopisech na rozloučenou žádal, aby jeho čin nebyl s jeho nemocí spojován. 

Piotr S. podle všeho pracoval na svém manifestu s půlročním předstihem: v jeho počítači se našel dokument s datem vytvoření 17. března 2017. Celkem měl na textu pracovat 324 hodin. „Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím,“ napsal muž podle AFP.

Případ řeší v současné chvíli varšavská prokuratura.