Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Políček slavné tetě i Národní frontě. Neteř Marine Le Penové Marion odchází z politiky

Políček slavné tetě i Národní frontě. Neteř Marine Le Penové Marion odchází z politiky

Marion Maréchal Le Penová nebude usilovat o znovuzvolení v parlamentních volbách, které ve Francii proběhnou v červnu. Pro Národní frontu, kterou vede její teta a neúspěšná prezidentská kandidátka Marine Le Penová, je to citelná ztráta. Úspěch ve volbách je důležitý pro to, aby se krajně pravicová a nacionalistická Národní fronta vzpamatovala z porážky a mohla v parlamentu fungovat jako opozice.

Rozhodnutí Marion Maréchal Le Penové neusilovat o křeslo ve francouzském Národním shromáždění v barvách Národní fronty je studenou sprchou nejen pro stranu, ale především pro její tetu – neúspěšnou kandidátku na prezidentku Marine Le Penovou. S informací o tom, že se jedna z nejvýraznějších tváří extremistické Národní fronty stahuje z politického života, přišel francouzský deník Le Figaro. Maréchal Le Penová se vzdala i své pozice v regionální radě Provences-Alpes-Côte d’Azur.

Maréchal Le Penová o odchodu z politiky hovořila před několika týdny s bruselskými novináři, nikdo ale nečekal, že svá slova naplní tak rychle. „V politice nezůstanu celý svůj život. Je naprosto jisté, že v určitý moment ji opustím a budu dělat něco jiného,“ uvedla tehdy.

Její vztahy se slavnější tetou ale nebyly zejména v poslední době nejideálnější. Marine Le Penová kvůli sporům s neteří krátce před prezidentskými volbami prohlásila, že pokud by byla zvolena do Elysejského paláce, Marion nemá počítat s tím, že by jí nabídla místo v kabinetu. „Moje neteř je poslankyní. Nic jí nedlužím. Nikomu nic nedlužím,“ uvedla šéfka Národní fronty a dodala, že Marion považuje za nezkušenou. Posléze své výroky Marine zmírnila, když své neteři volala a vysvětlovala jí, že je prohlásila pod tlakem ze strany novinářů. Marion k tomu dodala, že ambice působit v případné vládě Le Penové stejně nemá.

Marion Maréchal Le Penová vstoupila do Národní fronty v sedmnácti letech a v roce 2012 byla zvolena do Národního shromáždění jako nejmladší politička od dob francouzské revoluce. Ve svých postojích byla ale vždy mnohem radikálnější a konzervativnější než Marine Le Penová – například v oblasti migrace nebo sociálních otázkách, a má tak mnohem blíže ke svému dědovi a otci Marine Jean-Mariemu. Ten Národní frontu založil v sedmdesátých letech, ale byl z ní svou dcerou nedávno vyloučen kvůli antisemitským výrokům.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek