Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Politický podvod století.“ Maďarsko loni tajně přijalo 1300 uprchlíků, opozice volá po rezignaci Orbána

„Politický podvod století.“ Maďarsko loni tajně přijalo 1300 uprchlíků, opozice volá po rezignaci Orbána

Maďarsko je od počátku migrační krize nejhlasitějším kritikem Bruselu a tvrdě se staví proti jakémukoliv přerozdělování běženců podle kvót. Ty byly zároveň důvodem, proč Budapešť podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. Jak se ale ukázalo, maďarská vláda jen za loňský rok přijala 1300 žadatelů o azyl – tedy počet, který měla přijmout právě podle kvót. Informace unikla náměstkovi ministra zahraničí Kristófu Altuszovi v rozhovoru pro deník Times of Malta. Upozornil na to server Novinky.cz

Podle Altuszových slov země přijala 1300 uprchlíků, přičemž obvykle o takovýchto věcech prý nehovoří s ohledem na jejich bezpečnost. List Times of Malta přímou citaci tajemníka neuvedl a zveřejnil jen Altuzsova slova: „Ti, kteří potřebují status uprchlíka, mohou do Maďarska přijít. Když někdo chce hledat útočiště v Maďarsku, jsme mu otevřeni, ale nemíchejme pojmy, ekonomičtí migranti nejsou uprchlíci.“

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó však popírá, že by vláda Viktora Orbána něco tajila, a tvrdí, že jde o běžný proces přijímání uprchlíků podle Ženevských konvencí. Na informaci začaly okamžitě reagovat opoziční strany. „Vláda přijala tolik uprchlíků, kolik měla přijmout na základě kvót,“ kritizuje Maďarská socialistická strana (MSZP).

Pozadu nezůstala ani opoziční krajně pravicová strana Jobbik. Podle jejího předsedy Gábora Vony vláda občanům lhala, když jim tvrdila, že žádné uprchlíky nepřijme. Premiéra Orbána zároveň vyzval, aby na svou funkci okamžitě rezignoval.

„Vláda slovně bojuje proti migraci. Přitom tajně přijala utečence. Je to největší politický podvod století,“ řekl podle serveru Novinky.cz místopředseda Jobbiku Dániel Kárpát. „Chtěli bychom vědět, kde jsou tito lidé, z čeho žijí a kdo je vybral,“ dodal.

Migrace zůstává v Maďarsku výbušným tématem, které hýbá nadcházejícími parlamentními volbami. Ty se v zemi uskuteční začátkem dubna a vládnoucí strana Fidesz premiéra Orbána do nich půjde s jasným cílem – získat v zákonodárném sboru opět dvoutřetinovou většinu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek