Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polské hrozby neuspěly. Donald Tusk zůstane ve vysoké unijní funkci, rozhodly ostatní země EU

Polské hrozby neuspěly. Donald Tusk zůstane ve vysoké unijní funkci, rozhodly ostatní země EU

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve funkci zůstane i dalšího dva a půl roku. Státy osmadvacítky ho na summitu v Bruselu podpořily po relativně krátké debatě. Proti bylo paradoxně jen Tuskovo domovské Polsko, jehož konzervativní vláda proti němu ostře vystupovala z vnitropolitických důvodů. 

Donald Tusk měl před dnešním jednáním pozici jistou, podporu mu ještě odpoledne deklarovali premiéře jednotlivých zemí včetně Bohuslava Sobotky, který vyzdvihl, že Tusk podle něj rozumí postojům Česka a situaci ve střední Evropě. 

Zcela opačně k Tuskovi přistupovala jen konzervativní polská vláda, která z jeho znovuzvolení udělala téma sváru, které využívala pro vlastní zájmy a s ohledem na politickou situaci v Polsku. Premiérka Szydlová mluvila o tom, že Tuskovo zvolení podkopá jednotu Evropské unie. Polská delegace hrozila, že otázka jeho pokračování ve funkci může ohrozit celý summit a další klíčové otázky.

Za útoky polské vlády na Tuska se skrývaly její euroskeptické názory i osobní spory s kořeny v minulosti. Tamní kabinet v něm vidí potenciálního vůdce liberální opozice, který by mohl ohrožovat jeho postavení a zamýšlené změny, které jsou opakovaně terčem kritiky ze strany Evropské unie.