Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polsko s Maďarskem by kvůli uprchlíkům mohly být odstřiženy od fondů, naznačil eurokomisař

Polsko s Maďarskem by kvůli uprchlíkům mohly být odstřiženy od fondů, naznačil eurokomisař

Na hrubý pytel hrubá záplata. Takovým heslem by se mohla již brzy začít řídit Evropa ve vztahu s Polskem a Maďarskem, které se v poslední době stále výrazněji vzpouzí bruselskému ideálu. „Je třeba říct, že například Evropský fond pro regionální rozvoj mnohem lépe funguje ve chvíli, kdy se jeho příjemci řídí platnou legislativou,“ naznačil jeho možné utnutí pro německý magazín Spiegel evropský komisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger.

Výraznou třecí plochou mezi Maďarskem s Polskem na straně jedné a Bruselem na straně druhé je předně spor o přerozdělování uprchlíků, které tyto státy odmítly (stejně jako Česko) přijímat na základě dojednaného systému. Evropská komise proto Varšavě a Budapešti naznačuje, že se může uchýlit k ostrým krokům. A obě země na to konto utužují vzájemné přátelství a podporují se v odporu.

„To, že by tyto státy byly vyřazeny z některých evropských fondů, není nová myšlenka,“ tvrdí pro Spiegel Oettinger. „Během ledna však budu tento problém dále konzultovat jak s experty, tak i s mými kolegy v Evropské komisi. A přestože nechci předjímat výsledek těchto konverzací, přijde mi, že Evropský fond pro regionální rozvoj mnohem lépe funguje ve chvíli, kdy jeho se jeho příjemci řídí platnou legislativou,“ dodává evropský komisař. Sdělení pro vlády "neposlušných států" je jasné - přizpůsobte se, nebo zaplatíte. 

Oettinger, spojenec Angely Merkelové, rovněž doufá, že Německo bude pozitivně reagovat na návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který volá po výraznější integraci Evropské unie. „Některým globálním výzvám se totiž můžeme postavit jenom společně. Jde například o kontrolu migrace, vědu a výzkum nebo o armádu. Musíme si uvědomit, kde se nacházíme: mezi Pentagonem se Silicon Valley na jedné straně a rostoucí Čínou na straně druhé. Jen Evropa ve své celistvosti má šanci těmto celkům konkurovat,“ dodává evropský komisař.

Německo však nyní po parlamentních volbách má svých problémů dost – kancléřka Merkelová se snaží sestavit vládu, a pokud se jí nepodaří domluvit se se socialistickou SPD, poputuje západní soused Česka nejspíše k předčasným volbám. Oettinger proto u Macronových přání vidí limity možného.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek