Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polský boj proti islamizaci? Vymysleli vlastní kebab pro Poláky

Polský boj proti islamizaci? Vymysleli vlastní kebab pro Poláky

Kebab, grilované jídlo původem z Blízkého východu, zdomácněl ve východopolském Lublinu v podniku, který už ve svém názvu slibuje "Opravdový polský kebab u skutečného Poláka". Podle tisku se hlásí zájemci, kteří by chtěli pod stejným vývěsním štítem otevřít podobné podniky v dalších polských městech, a tak majitel firmy už spřádá plány na vybudování celého řetězce.

„Tajemství polského kebabu tkví v koření,“ prozradil listu Gazeta Wyborcza šéf podniku Jerzy Andrzejewski, původní profesí informatik. Do tajů kebabu ho zasvětil syrský společník, placky dodává Palestinec, ale recept upravil tak, aby více chutnal Polákům.

Asi má k tomu přispět i prostředí podniku v centru Lublinu, kde záclony jsou vyvedeny v národních barvách, zdi zdobí státní znak a plakát s výjevem z bitvy u Vídně, kde Poláci v září 1683 vyhráli nad Turky, a tak "zachránili křesťanskou Evropu před islamizací". Podnik otvíral neúspěšný kandidát nacionalistů na prezidenta.

Od Arabů milovaný pokrm nechtějí

„V žádném případě nejsem rasista,“ tvrdí Andrzejewski, i když současně dodává, že „v mé hierarchii jsme první my, Poláci.“ Zpočátku jídlo prodával v přívěsu na periferii, ale po pár měsících se zmohl na přestěhování do podniku v centru města.

 Tvrdí, že využil "mezery na trhu", tedy že svým podnikem vyšel vstříc krajanům, kteří mají rádi kebab, ale neradi si ho kupují u Arabů. Ti prý hned každému tykají, zatímco Poláci si potrpí na oslovení pán a paní, což je v polštině forma vykání.

„Klobás a bigosů (typické polské jídlo s masem a zelím - pozn. ČTK) je všude plno. Kebabů taky, ale Poláků, kteří dělají kebab, moc není. Pro mne je to výzva. Kebabům vládnou cizinci, a tak musím být ještě lepší,“ prohlašuje Andrzejewski.

Ale kritici označují kebab v jídelníčku polských nacionalistů za "vrchol pokrytectví": správný Polák se přece má cpát vepřovým! A "opravdový polský kebab" se v hodnocení místního kulinářského webu nedostal ani do první desítky lublinských podniků s nabídkou kebabu: lépe je na tom kebab od Habiba, od Mustafy, syrský kebab a také "opravdový turecký kebab".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek