Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polský ministr prosadil zákon o bezbřehém kácení. Aktivisté mu teď na pozemku porazili 33 jedlí

Polský ministr prosadil zákon o bezbřehém kácení. Aktivisté mu teď na pozemku porazili 33 jedlí
 

Přes tři desítky stromů pokácel neznámý pachatel na soukromém pozemku polského ministra životního prostřední Jana Szyszka. Případ by mohl být podle polských médií pomstou za kontroverzní zákon právě z ministrovy dílny. 

Třiatřicet jedlí, douglasek a zeravů vysokých od tří do sedmi metrů někdo porazil na ministrově pozemku v Tuczně na severozápadě Polska pomocí motorové pily v noci z neděle na pondělí, uvedla mluvčí místní policie Beata Budzyńová s tím, že škoda byla odhadnuta přibližně na 5000 zlotých (asi 32 000 korun).

Podle polských médií by incident mohl být pomstou za takzvaný Lex Szyszka, tedy zákon, který ministr životního prostředí prosadil a na základě kterého mohou lidé v Polsku od prvního ledna letošního roku kácet stromy na svých soukromých pozemcích až na výjimky bez povolení úřadů.

Podle ekologických organizací má tento zákon na svědomí masivní kácení po celé zemi. Před vstupem zákona v platnost musely místní úřady na ochranu životního prostředí souhlasit s pokácením stromu s průměrem kmene větším než 25 či 30 centimetrů v závislosti na jeho druhu.

Podle Adama Bohdana z organizace Dzika Polska (Divoké Polsko) „by mohlo jít o akt zoufalství, o zoufalý výkřik někoho, komu povolily nervy a kdo chce tímto gestem dát najevo svůj hněv nad vším, co se v Polsku děje“.

Kromě zákona o kácení stromů ekologové včetně například organizace Greenpeace či Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Szyszka kritizují i za kontroverzní „ochranný program“ Bělověžského pralesa, který zahrnuje rozsáhlé kácení stromů. Unikátní prales na polsko-běloruské hranici, v němž žijí i zubři, je na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek