Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polský prezident chce referendum o uprchlících. Ať vláda po volbách ví, na čem je

Polský prezident chce referendum o uprchlících. Ať vláda po volbách ví, na čem je

Referendum o přijímání uprchlíků by se v Polsku mohlo konat souběžně s parlamentními volbami v roce 2019. V prohlášení to oznámil polský prezident Andrzej Duda. Zopakoval přitom, že polská vláda se staví proti uprchlickým kvótám prosazovaným Evropskou unií. Referendum by se konalo v případě, že otázka bude za dva roky ještě aktuální, řekl prezident.

"Referendum bychom uspořádali souběžně s parlamentními volbami, aby nová parlamentní většina měla k dispozici jasné a jednoznačné stanovisko občanů," řekl Duda, který v čele státu hájí stanoviska konzervativní nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle průzkumů mínění veřejnost většinou odmítavý postoj vlády vůči uprchlíkům podporuje.

"Nynější polská vláda nesouhlasí s evropským systémem kvót. Nesouhlasíme s povinným přerozdělováním uprchlíků na polské území," připomněl Duda.

Pokud se v Polsku referendum uskuteční, půjde země ve stopách Maďarska, kde loni voliči na dotaz o přerozdělování uprchlíků odpověděli odmítavě. Hlasování sice nebylo právoplatné vzhledem k nízké účasti, poskytlo ale premiérovi Viktoru Orbánovi možnost udržet otázku uprchlíků v centru politických diskusí.

Duda už v květnu navrhl uspořádat jiné referendum, které by rozhodovalo o ústavních změnách. Uskutečnit by se mělo letos 11. listopadu při příležitosti stého výročí opětného získání nezávislosti Polska. Podle agentury Reuters ale není zcela jasné, jaké ústavní změny by Duda uvítal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek