Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polský velvyslanec musel v Kyjevě na kobereček. Napětí kvůli historickým křivdám vrcholí

Polský velvyslanec musel v Kyjevě na kobereček. Napětí kvůli historickým křivdám vrcholí

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí si předvolalo polského velvyslance. Informovala o tom na twitteru mluvčí ukrajinského MZV Mariana Betsová. Kyjev reaguje na polské rozhodnutí nevpouštět do země Ukrajince s protipolskými postoji. To se nejnověji v sobotu dotklo ukrajinského státního úředníka Svjatoslava Šeremeta. Mezi oběma už delší dobu sousedními zeměmi stoupá napětí kvůli vzájemným historickým křivdám.

Polsko neumožnilo vstup tajemníka ukrajinské vládní komise pro památku obětí války a politických represí v reakci na letošní ukrajinský zákaz exhumace Poláků zmasakrovaných za druhé světové války ukrajinskými nacionalisty. Za povolení k exhumacím zodpovídá právě Šeremet, řekl agentuře PAP polský velvyslanec na Ukrajině Jan Pieklo.

Polští poslanci letos v létě označili vyvraždění zhruba 100 000 Poláků ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války na západoukrajinské Volyni za genocidu. Kyjev nad tím vyjádřil politování. V předchozích letech Poláci používali výraz „etnické čistky“. Poláci tehdy také zabili řadu Ukrajinců. Odhady se pohybují od několika tisíc až po 20.000 ukrajinských obětí.