Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polští katolíci vytvoří na hranicích lidský řetěz. Modlitbami chtějí ubránit zemi před islámem

Polští katolíci vytvoří na hranicích lidský řetěz. Modlitbami chtějí ubránit zemi před islámem

Asi 1,5 milionu katolických věřících vytvoří v sobotu 7. října kolem polských hranic živý řetěz. Lidé s růžencem se budou modlit, aby zemi ochránili před šířící se islamizací. Akci podporuje episkopát a 22 diecézí. Kritici jí vyčítají snahu Polsko izolovat a vrátit do středověku.

Hlavní organizátor Maciej Bodasiński pojmenoval událost Růženec na hranicích. Podél 3511 kilometrů dlouhé státní hranice se shromáždí lidé s růžencem, kteří se chytnou za ruce a budou se modlit. Bodasiński připravuje akci několik měsíců.

Věřící se nejprve setkají ve 319 kostelích v blízkosti hranic. Hlavnímu bodu programu bude předcházet mše. „Od 14. do 15. hodiny se držíce za ruce budeme modlit proti islamizaci a teroristickým útokům, které se šíří v Evropě, ale také proti stále více zjevnému oddělování se Západu od křesťanských kořenů,“ sdělil Bodasiński týdeníku W Sieci Prawdy.

Organizátoři nezapomněli ani na místa, kde hranici netvoří pevná půda nebo je tam obtížný terén. Na moři či na řekách se budou modlit rybáři ve člunech. V horách zase potkáte věřící sportovce a turisty.

„Naše dějiny potvrzují, že věřící Polsko bylo vždy bezpečné, avšak upadalo, jakmile se vzdalovalo víře. Cítíme, že svět, který nás obklopuje, potřebuje záchranu. Modlíme se růženec a zatím jde všechno dobře, protože ten je silnou zbraní v boji se zlem. Dokonce tak silnou, že dokáže změnit chod dějin,“ komentoval Bodasiński.

Akci kritizují polské liberální kruhy. Například list Gazeta Wyborcza prohlásil, že není nic víc než středověká víra na pověry. „Poláci zjevně patří k nejvíce islamofobním národům v Evropě. Potvrzuje to i fakt, že skutečný počet muslimů žijících v Polsku nadhodnocují až 70násobně,“ komentoval krakovský sociolog Konrad Pedzwiatr.

Přestože muslimové tvoří asi 0,1 procenta polské populace, Poláci si myslí, že jich je v zemi asi sedm procent. Čtyři pětiny z nich v nich vidí hrozbu pro bezpečnost, každý třetí se domnívá, že ho připraví o práci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek