Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomáhat, nebo ne? Průzkum odhalil, jak se Češi staví ke konfliktu v Sýrii

Pomáhat, nebo ne? Průzkum odhalil, jak se Češi staví ke konfliktu v Sýrii

O vývoj konfliktu v Sýrii, který trvá šest let, se zajímá v Česku čtvrtina lidí. Většina ale podporuje zapojení ČR do řešení tamní situace, a to buď pořádáním charitativních sbírek a vysláním lékařů do Sýrie, nebo udržováním oficiálních diplomatických vztahů se syrskou vládou. Naopak nejméně lidí se kloní k přijímání úspěšných syrských žadatelů o azyl do ČR a vyslání vojenských jednotek do Sýrie. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky dnes poskytlo ČTK.

Pořádání sbírek na pomoc lidem postiženým syrským konfliktem podporuje 59 procent Čechů. S udržováním diplomatického zastoupení v Sýrii a kontaktů se syrskou vládou a vysláním lékařů do Sýrie souhlasí shodně 55 procent lidí. Kladný názor veřejnosti převažuje nad záporným ještě v případě toho, že by se zástupci ČR měli účastnit politických jednání o řešení syrského konfliktu. Pro je 46 procent, 35 procent s touto pomocí naopak nesouhlasí.

K ostatní variantám možné pomoci Sýrii se většina Čechů už staví odmítavě. Přijímání syrských žadatelů o azyl v ČR podporuje 15 procent lidí a 72 procent nikoliv. Pro vyslání vojáků do Sýrie je 18 procent Čechů a 68 procent je proti, k finanční pomoci státu se pozitivně kloní 31 procent občanů a záporně 55 procent.

CVVM rovněž zjišťovalo, jak lidé hodnotí činnost jednotlivých aktérů zapojených do syrského konfliktu, a podle jeho zjištění převažovaly kritické názory na ně. Výjimkou byla Česká republika, jejíž činnost v souvislosti s aktuálním vývojem v Sýrii hodnotilo pozitivně 30 procent občanů a negativně 23 procent.

Relativně nejlépe pak vyšlo z hodnocení Rusko, na jehož působení kladně pohlíží pětina lidí a třetina záporně. Následovala Organizace spojených národů, která dostala 19 procent kladných a 34 procent záporných hodnocení. U Evropské unie to bylo 15 procent kladných názorů ku 41 procentům záporných a u Spojených států 14 procent kladných proti 43 procentům záporných.

„Ve všech těchto případech podíl odpovědí ,neví' převyšuje dvě pětiny, i když zároveň nepřevyšuje polovinu. U ostatních zkoumaných aktérů probíhajícího konfliktu je podíl odpovědí ,neví' více než poloviční, u syrské opozice, Íránu, Saudské Arábie a Kataru dokonce převyšující 60 procent,“ uvedlo CVVM a doplnilo, že mezi těmito aktéry nejvíce kladných hodnocení dostal syrský prezident Bašár Asad, a to 12 procent.

CVVM provedlo průzkum v první polovině září mezi tisícovkou lidí starších 15 let.