Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomoc USA při stabilizace Sýrie není dostatečná, stěžují si Rusové. Kritika zní i z Turecka

Pomoc USA při stabilizace Sýrie není dostatečná, stěžují si Rusové. Kritika zní i z Turecka

Pomoc Američanů při stabilizaci Sýrie není dostatečná, stěžuje si podle agentury Reuters Rusko. Podle Turků zase Američané v Sýrii záměrně zadržují boj proti bojovníkům Islámského státu (IS).

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před novináři řekl, že americká pomoc při stabilizace situace v Sýrii je nedostatečná. Náměstek ruského ministerstva zahraničí Michail Bogdanov počítá s tím, že by se v březnu mohli kvůli Sýrii sejít ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu, tedy skupina, která už o Sýrii jednala několikrát v kazašské Astaně.

Bogdanov také varoval před stupňováním konfliktu zapojením Izraele. Izraelské letectvo v sobotu podniklo nálety na íránské a syrské armádní cíle v Sýrii kvůli tomu, že podle něj Íránci ze základny v Sýrii vypustili nad Izrael bezpilotní letadlo. Izraelská armáda je sestřelila, ale sama také přišla při syrské protiletecké palbě o stíhací letadlo F-16.

Spojené státy mají na severu Sýrie asi 2000 vojáků. Jsou poblíž oblasti, kde turecká armáda od ledna bojuje proti syrským kurdským milicím YPG, jež Američané považují za spojence v boji proti IS, Turci za teroristy. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes prohlásil, že američtí vojáci záměrně zdržují postup proti IS, aby nemuseli přerušit své vztahy s kurdskými bojovníky, jak je žádala Ankara.

Podle Çavuşoglua nezasahují Američané v některých oblastech, i když vědí, že tam jsou bojovníci IS. Vztahy Turecka a USA jsou podle ministra v "kritické fázi" a obnova důvěry je možná jen prostřednictvím konkrétních kroků ze strany USA.

Očekává se, že toto téma bude předmětem jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který v Turecku na sklonku týdne ukončí svou nynější návštěvu regionu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek