Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomstíme se potoky krve, slibují islamisté Číně. Muslimská menšina posiluje radikály

Pomstíme se potoky krve, slibují islamisté Číně. Muslimská menšina posiluje radikály

Teroristická organizace Islámský stát v Iráku zveřejnila videonahrávku, na níž jsou údajně vidět členové čínského menšinového etnika Ujgurů, jak se účastní výcviku a pronášejí výhrůžky vůči Číně. Čínské ministerstvo zahraničí prý videozáznam nevidělo. Současně ale zdůraznilo, že chce spolupracovat s mezinárodním společenstvím v boji proti ujgurským extremistům.

Peking obviňuje ujgurské separatisty z násilností v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang z posledních let a varuje před jejich napojením na světové džihádistické skupiny. Menšina, vyznávající převážně islám, si stěžuje na omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů, které jsou podle Ujgurů hlavním důvodem násilných konfliktů v Sin-ťiangu.

 

Půlhodinové video zveřejnil v pondělí Islámský stát v západním Iráku a vystupují v něm bojovníci, kteří pocházejí z řad Ujgurů, sdělila americká organizace SITE Intelligence Group zabývající se výzkumem terorismu a islamistických internetových stránek. Agentura Reuters uvedla, že nebyla schopna ověřit pravost nahrávky.

Muži na videu slibují, že po svém návratu z bojů v Iráku rozpoutají v Číně násilnosti. „Jsme vojáci chalífátu a přijdeme vám vše vysvětlit jazyky našich zbraní, budeme prolévat potoky krve a pomstíme utlačované,“ pronáší předpokládaný ujgurský bojovník podle překladu SITE.

 

Vypadá to, že se jedná o první přímou hrozbu Islámského státu Číně, řekl agentuře AFP Michael Clarke, expert na Sin-ťiang z Australské národní univerzity. „A je to také poprvé, co se ujgursky mluvící radikálové přihlásili k Islámskému státu,“ dodal.

Na videonahrávce jsou i záběry pravděpodobně ze západu Číny, které ukazují čínskou pořádkovou policii, jak hlídkuje u mešit a tržišť a zatýká lidi. Jiný záběr zachycuje čínskou vlajku v plamenech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek