Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé od Hitlera. Německo poslalo tanky do Litvy

Poprvé od Hitlera. Německo poslalo tanky do Litvy

Německo začalo přesouvat do Litvy své tanky a další vojenské zařízení. Jde o součást snahy Severoatlantické aliance o posílení obrany jejích východních členů, kterou Rusko považuje za agresi. V Německu i v regionu je pohyb vojenské techniky sedmdesát let po druhé světové válce velmi citlivou záležitostí, uvedla agentura Reuters. 

Velení německé armády uvedlo, že vlaky postupně do Litvy posílá 200 vozidel včetně 30 tanků. Doprovází je 450 vojáků. Transporty budou pokračovat až do konce února.

V pondělí už v Pobaltí, Polsku a jihovýchodní Evropě rozmístila tisíce vojáků a těžkou techniku americká armáda. Je to největší kontingent od konce studené války.

Jde o součást strategie, na které se členové aliance dohodli na jejím varšavském summitu v červenci. Důvodem bylo snaha uklidnit země, které patřily do východního bloku a které znepokojila ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

NATO na rotační bázi přesune do oblasti čtyři vícenárodní prapory o celkové síle 3 000 až 4 000 mužů připravené bránit tamní země před jakoukoliv ruskou agresí. Rusko ale jakékoliv podobné záměry popírá, za útočné naopak označuje kroky aliance. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek