Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé tváří v tvář. Merkelová si už v polovině března pojede vyříkat s Trumpem vztahy USA-Německo

Poprvé tváří v tvář. Merkelová si už v polovině března pojede vyříkat s Trumpem vztahy USA-Německo

Americký prezident Donald Trump se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou setká 14. března ve Washingtonu. Bude to jejich první schůzka od Trumpovy lednové inaugurace. S odvoláním na americké představitele o tom informovala agentura Reuters.

Vztahy mezi USA a Německem jsou od Trumpova nástupu do prezidentské křesla vyhrocenější než v minulosti. Oba politici se několikrát vzájemně kritizovali.

Trump s Merkelovou dosud jednali jen telefonicky. V lednu vydali prohlášení, ve kterém zdůraznili význam Severoatlantické aliance a rovněž se zavázali ke společnému boji proti terorismu. Jen několik dní poté ale Berlín kritizoval Trumpovo prezidentské nařízení, které zablokovalo vstup do země obyvatelům sedmi převážně muslimských států. Platnost dekretu mezitím pozastavily americké soudy, Trump ale připravuje nové nařízení.

Merkelová, která s předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou udržovala vřelé vztahy, rovněž opakovaně hovořila o významu svobodného tisku. Učinila tak potom, co Trump novináře obvinil, že o něm šíří falešné zprávy a konspirační teorie.

Naopak Trumpův hlavní obchodní poradce Peter Navarro zase na adresu Berlína prohlásil, že využívá slabé euro na úkor Spojených států. Merkelová v reakci na to prohlásila, že jako kancléřka nemá žádný vliv na měnovou politiku nezávislé Evropské centrální banky.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek