Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé tváří v tvář. Trump a Putin si v Hamburku potřásli rukou

Poprvé tváří v tvář. Trump a Putin si v Hamburku potřásli rukou

První osobní setkání prezidentů USA a Ruska se koná na okraj summitu zemí skupiny G20 v německém Hamburku. Ještě před samotnou schůzkou se střetli v jednom ze sálů, kde jejich pozdrav zachytila kamera. Oficiální bilaterální jednání obou vlivných státníků je mimořádně sledovanou událostí – mimo jiné proto, že obě velmoci mají na řadu témat odlišné pohledy a panují mezi nimi neshody.

Oficiální setkání obou státníků je plánované na 16:00 našeho času. Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na  jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy.

Nejmocnější muži planety by spolu měli mluvit jen asi půl hodiny, nanejvýš hodinu. Podle NBC News je doprovodí jen dva tlumočníci a ministři zahraničí obou zemí.

Témata rozhovoru zůstávají neznámá. Není jasné, nakolik se politici dotknou výbušné otázky skrytých rusko-amerických kontaktů během Trumpovy kampaně, které vyšetřuje Kongres USA. Mezi další citlivá témata patří aktivity ruských hackerů nebo role obou zemí na Blízkém východě. Včera Trump navíc při návštěvě Polska mluvil o destabilizujícím chování Moskvy a apeloval na ni.

Kancléřka Merkelová, která se s Trumpem sešla už ve čtvrtek, se amerického prezidenta podle pozorovatelů snažila přimět ke kompromisům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci.

Už dnes Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu, kterou Trump odmítl. Vyslovily se také pro volný obchod. Před summitem se podobně vyjádřili také evropští členové uskupení G20. Právě jednání o klimatu patří mezi nejsledovanější témata. Trump ho kvůli rozhovoru s rusým prezidentem zřejmě alespoň z části zmešká.

Proti vrcholnému setkání už druhý den protestují demonstranti v ulicích Hamburku. Blokovali mimo jiné příjezd některých státníků do přísně střežené zóny kolem areálu hamburských veletrhů. Například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům. Na řadě míst policie demonstrace rozehnala za pomoci vodních děl a těžkooděnců.

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek před 20:00 SELČ, bylo zraněno 159 policistů. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek