Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Porušuje Norsko práva vraha? Breivik se vrací před soud

Porušuje Norsko práva vraha? Breivik se vrací před soud

V Norsku začíná odvolací soud s teroristou Andersem Breivikem, který si stěžuje, že Norsko porušuje některá jeho práva. Soud mu dal loni za pravdu zejména kvůli jeho izolaci od ostatních vězňů. Norové jsou z námitek muže, který v roce 2011 zavraždil 77 lidí, rozhořčení. Od tragické události už chtějí mít klid.

„Někteří to vnímají jako drzost, a to hlavně vzhledem k tomu, kolik lidí chladnokrevně zabil, vůbec je nešetřil a celý čin měl důkladně promyšlený. Dnes kvůli tomu nejeví žádnou lítost. Jediné, čeho lituje, je, že nedokázal zabít víc lidí. Takové výroky zasahují hlavně přeživší a jejich blízké,“ řekl pro INFO.CZ publicista žijící střídavě v Česku a Norsku Yngvar Brenna.

Soud poslal Breivika na 21 let do vězení potom, co v roce 2011 nechal ve vládní čtvrti v Oslu vybuchnout bombu, která usmrtila osm lidí. Následně na ostrově Utoya postřílel 69 účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže. Nejznámější norský terorista se cítí být nevinen. Jak uvedl po spáchání masakru, k činu ho dohnala vláda svou přistěhovaleckou politikou a jediné co chtěl, bylo zachránit zemi před islamisty.

Velmi tolerantní a liberální norská společnost zůstala po útoku otřesená. Breivikovy stížnosti na údajně nelidské zacházení při jeho věznění zvedá část Norska ze židle. Jeho cela, která je rozdělená na obytnou, pracovní a tréninkovou část, totiž připomíná spíš dobře zařízený byt než vězení. Může využívat televizi, herní konzoli X-box nebo běžecký pás.

„Norové už jsou z toho unavení a někteří si ani nepřejí o něm slyšet nebo ho vidět. Část Norů si dokonce přeje informační embargo, protože už nepovažují za potřebné, aby se o něm dál v médiích pojednávalo,“ popisuje nálady ve společnosti Brenna.

Soud dal loni Breivikovi kvůli držení v samovazbě za pravdu a uznal taky, že jeho duševnímu zdraví se ve vězení nevěnuje dostatečná pozornost. Právě kolem psychického stavu Breivika vyvstává nejvíc otázek. Lékařské posudky ho krátce po útoku označily za schizofrenika, to bylo ale jinými soudními znalci o rok později vyvráceno. „Byli vyměněni lékaři a psychiatři, nikdo se ale nedopátral k tomu, co je Breivik vlastně za osobnost, nebo jaké byly jeho motivy a pohnutky,“ říká Brenna.

Některé lidí podle jeho slov trápí, že v případu zůstává řada věcí nevyjasněná. Na tom už se ale nejspíš nic nezmění. „Řekl bych, že se většina lidí smířila s tím, co se stalo a chtějí se pohnout dál,“ dodává publicista.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek