Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posedlost popularitou i novináři. Co říká o prezidentu Trumpovi první rozhovor?

Posedlost popularitou i novináři. Co říká o prezidentu Trumpovi první rozhovor?

Slovník a způsob vyjadřování Donalda Trumpa fascinuje svět. Nový americký prezident rád popisuje své plány, věci, či lidi kolem sebe jako ohromné, velkolepé, skvělé či fantastické. Nedávný výrok o alternativních faktech vzbudil také velkou pozornost. Obrat použila Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová v nedělním vysílání stanice NBC v reakci na obvinění, že prezidentův mluvčí Sean Spicer lhal o počtu Američanů na páteční inauguraci. Trumpův první rozhovor pro americkou televizi po inauguraci nebyl jiný.

Odpovědi byly vyhýbavé, sebestředné často takřka lživé. Trump nešetřil chválou na svůj první projev v ředitelství CIA. „Oni ji milovali,“ řekl. „Ta řeč byla dobrá,“ pokračoval. Podle prezidenta bylo nešťastné, že některá média její význam bagatelizovali a televize ABC News, které rozhovor poskytl, byla prý jedním z nich.

Není žádným tajemstvím, že Trump hojně konzumuje média a někteří to označují až za závislost – média čte, sleduje, reaguje na ně. Oblíbenost je pro něj nesmírně důležitá a neustále hledá důkazy, které by jeho oblíbenost prokázaly, píše server Salon. A to dokonce i v případě, že je realita trochu jiná.

Rozhovor ukázal, že novému americkému prezidentovi dělá popularita vrásky na čele. Konkrétně fakt, že Clintonová získala výrazně více hlasů, a také návštěvnost v den inaugurace, kdy podle fotek bylo zřejmé, že na první inauguraci Baracka Obamy přišlo více lidí.

Trump v rozhovoru v televizi trval na tom, že by velmi snadno v USA vyhrál i počtem celkových hlasů (Clintonová získala o 2,9 milionu hlasů více), kdyby se o to snažil. „Jel bych do Kalifornie, kam jsem nejel, jel bych do New Yorku, kde jsem nedělal žádnou kampaň,“ řekl. Dále sdělil domněnku, že Clintonová tolik hlasů ve skutečnosti nezískala a jedná se o podvod. K tomu ale nemá žádné důkazy. Dokonce naznačil, že i Barack Obama vyhrál v důsledku volebního podvodu.

Podle něj k manipulaci s hlasy došlo, protože volí lidé, kteří jsou v USA ilegálně. Jako další možnost předestřel registraci již zemřelých občanů a dále to, že někteří volili ve více státech. „Podle mého názoru se jedná o miliony hlasů,“ řekl.

I ohledně jeho záměru zrušit Obamacare, která zajišťuje i nejchudším zdravotní péči, se snažil získat na popularitě. „Miliony lidí budou šťastní. Nyní tady máme miliony a miliony a miliony lidí, kteří jsou nešťastní,“ prohlásil.

Trump sice uznal, že jeho oblíbenost není moc dobrá, obvinil z toho ale média.  Trval si na svém ohledně počtu lidí, kteří se inaugurace zúčastnili. „Když se podíváte na to velkolepé moře lásky, když se podíváte, kolik lidí sem přicestovalo z celé země, možná z celého světa,“ gestikuloval kolem zarámovaných fotek z inaugurace a snažil se diváky přesvědčit, že dav byl velkolepý.

Prezident připustil, že i protesty při jeho nástupu do funkce byly velké, nicméně pochod proti potratům plánovaný na pátek prý bude také velký. „Někteří říkají, že tam bude dokonce více lidí,“ předeslal Trump.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek