Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci uznali arménskou genocidu. Může to ohrozit Čechy zadržené v Turecku, míní bývalý velvyslanec

Poslanci uznali arménskou genocidu. Může to ohrozit Čechy zadržené v Turecku, míní bývalý velvyslanec

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny uznat masakr Arménů Osmanskou říší za genocidu vytočilo turecké ministerstvo zahraničí do ruda. Kritizovalo zároveň prezidenta Miloše Zemana, který masakr z let 1915 až 1918 označuje za genocidu opakovaně a nově ho v dopise určeném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi popsal jako „jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem“. Zaorálkův rezort se snaží diplomatické napětí vyžehlit prohlášením, že usnesení Sněmovny není právně závazné. Podle bývalého velvyslance v Turecku však může incident narušit jednání s Ankarou o dvou zadržených Češích v Turecku.

Podle bývalého velvyslance v Turecku Tomáše Laněho by usnesení Sněmovny i prohlášení prezidenta Zemana mohlo negativně ovlivnit jak vyjednávaní o propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase, kteří jsou věznění za údajnou podporu kurdských separatistů, ale i problémový česko-turecký projekt výstavby tepelné elektrárny Yunus Emre.

„Může nás to poškodit jednak ve věci těch dvou obviněných z údajné spolupráce s terorismem a také ve věci ohromné investiční ostudy, kterou je naše zpackaná elektrárna ve středním Turecku. Kvůli tomu byl ministr Zaorálek v Turecku, kde jednal o těch dvou zadržených a potom také o té investici, která stála státní pokladnu strašnou spoustu peněz a která byla mírně řečeno zfušovaná. Snažil se s Tureckem dojednat něco, aby ta elektrárna mohla být vůbec uvedena do provozu, to snad ale ani vůbec nejde,“ řekl pro INFO.CZ Laně.

Podle bývalého velvyslance je Turecko v této otázce extrémně citlivé a za dané situace měl být „zaujat realistický postoj, který ale ze strany Hradu zaujat nebyl“.

„Musí tu existovat politický realismus a hlavně politická důslednost. Jestliže se neodsuzuje násilí na jedné straně, například násilí Izraele vůči Palestincům, a pokud se v podstatě podněcuje nenávist k náboženství nebo uprchlíkům a pak se podpoří postoj k události, která se stala před sto lety a navíc nás to může ekonomicky poškodit, tak to považuji za velmi neprozíravé,“ říká Laně.

Černínský palác se snaží dát věci do pořádku

Diplomatické napětí s Tureckem, které je zejména kvůli zadržovaným Čechům pro českou vládu klíčové, začalo žehlit ministerstvo zahraničí. O problému telefonicky jednal český velvyslanec v Turecku Pavel Kafka s vrchní ředitelkou pro bezpečnostní otázky tureckého MZV a dnes dopoledne se kvůli incidentu sešel i náměstek pro řízení evropské sekce Jakub Dürr s velvyslancem Turecka Ahmetem Necatim. Během obou rozhovorů se diplomaté proti usnesení Sněmovny ohradili a tureckou stranu ujistili, že zahraniční politika je odpovědností vlády, nikoli sněmovny.

„Turecké straně jsme sdělili, že vnímáme jejich citlivost k tomuto tématu (zároveň jsme vysvětlili i kontext, ve kterém bylo usnesení přijato) a ujistili jsme ji, že pozice vlády ČR a MZV ČR k otázce těchto tragických událostí se nezměnila, to je, že hodnocení těchto tragických událostí by se měli ujmout nezávislí historikové,“ napsala redakci INFO.CZ mluvčí MZV Irena Valentová.

Zaorálkův rezort podle ní věří, že „Turecko a Arménie najdou cestu, jak tuto záležitost bilaterálně vyřešit“. Ankara za stanovisko českého ministerstva zahraničí poděkovala.