Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední kapky. Kapskému Městu může za sto dní dojít voda, úřady si neví rady

Poslední kapky. Kapskému Městu může za sto dní dojít voda, úřady si neví rady

Jeden z největších turistických klenotů Jihoafrické republiky má vážný problém. Hrozí, že městu do 100 dnů dojde voda. Poslední dva roky tam lidé zažili rekordně nízké srážky a průměrná hladina vody v šesti největších přehradách, které zásobují město s 3,7 miliony obyvateli, klesla pod 30 procent a je na historickém minimu. Posledních deset procent vodních zásob je navíc nepoužitelných a hrozí tak reálné riziko, že kohoutky vyschnou ještě před začátkem období dešťů, které nastává v květnu a červnu.

I kdyby zásoba vody vydržela až do zimy, bude zapotřebí silných dešťů, aby bylo možné kritický úbytek vody zastavit. „Jsme v opravdové krizi,“ řekla starostka Patricia de Lille v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Lidé musí změnit způsob, jak věci dělají. Člověk může ušetřit vodu, jen když nějakou má,“ dodala.

Městská rada už nařídila, aby lidé spotřebu vody omezili. Zakazuje zavlažovat zahrady z hadice a plnit vodou bazény. Porušení nařízení pokutuje. Město taky snížilo tlak v potrubí a snaží se omezit úniky. Daná opatření pomohla a spotřeba se snížila na 751 milionů litrů za den z původních 1,1 miliardy litru za den ze stejného období minulého roku, stále to ale není dost.

Problémem je, že město nemá různé zdroje vody, 90 procent pochází z přehrad. Nedostatek se odráží na podobě celého města. Rostliny na zahradách a v parcích jsou zvadlé. Většina městských bazénů je zavřená. Výrobci zařízení, která dokáží zachytit odtokovou vodu z koupelen, mají velké zisky.

V ohrožení jsou ve velké míře farmáři. Mají sice přístup k podzemním zdrojům vody, jenže ta kvůli dlouhému suchu obsahuje hodně soli a to sazenicím nesvědčí. Vodu proto musí filtrovat, což zdražuje produkci. I když město toto období pravděpodobně nějak přečká, problém se tím neřeší.

  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek