Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední okamžiky před smrtí. Americká armáda zveřejnila dechberoucí snímky válečné fotografky

Poslední okamžiky před smrtí. Americká armáda zveřejnila dechberoucí snímky válečné fotografky

Posílají je na válečné mise, aby zachytili okamžiky, které prožívají američtí vojáci. Vojenští fotografové jsou u všeho důležitého, co se na zahraničních misích armády USA odehraje; nezřídka však riskují svůj vlastní život. Tak jako specialistka Hilda I. Claytonová, která zemřela během mise v Afghánistánu. Armáda nedávno zveřejnila její snímky, které zachytila krátce před svojí smrtí. Vidět je můžete v galerii na konci článku.

Druhého července 2013 se dvaadvacetiletá novicka Claytonová jako obvykle vydala fotit do terénu. Tentokrát měla zachytit skupinu afghánských vojáků v provincii Laghmán při nácviku minometné palby. Úkol splnila, zpátky na základnu už se ale nevrátila. Zabil ji náhodný výbuch hlavně minometu, který smrtelně zranil i další čtyři afghánské vojáky.

Okamžiky, které předcházely její smrti, Claytonová stihla zachytit na svůj fotoaparát. Podle armády se zachovala jako profesionálka, protože váleční fotografové jsou vedeni k tomu, aby pořizovali snímky v jakémkoliv prostředí.  

„Smrt Claytonové názorně ukazuje, že vojačky jsou stále více vystavovány rizikovým situacím – v tréninku i v boji – stejně jako jejich mužští protějšci,“ konstatovala armáda v prohlášení.

Podívejte se na dramatické fotografie v galerii: