Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrdí Macron svůj úspěch? Dnes by jeho hnutí v parlamentních volbách zvítězilo, ukázal průzkum

Potvrdí Macron svůj úspěch? Dnes by jeho hnutí v parlamentních volbách zvítězilo, ukázal průzkum

Francouzské parlamentní volby jsou za rohem a celá Evropa bude sledovat, zda se v nich podaří novému prezidentovi Emmanuelu Macronovi zopakovat úspěch z voleb prezidentských. Dnes zveřejněné průzkumy mu však hrají do karet. Jeho centristické hnutí Republika v pohybu (LREM) by podle nich nyní v parlamentních volbách s velkým náskokem zvítězilo. Druzí by skončili konzervativní Republikáni, kteří by jen těsně předehnali nacionalistickou Národní frontu (FN) Marine Le Penové.

Nové hnutí nově zvoleného centristického prezidenta má naději získat příští měsíc až třetinu hlasů. Dnešní sondáž společnosti Elabe provedenou pro televizi BFM mu přisuzuje podporu 33 procent hlasujících v prvním kole, které se uskuteční 11. června.

Průzkum společnosti Ifop pro magazín Paris Match, televizi CNews TV a rozhlasovou stanici Sud Radio přiřkl Macronovu hnutí 31 procent, což je o 22 procent více než v průzkumu ze 4. a 5. května. To bylo ještě před zvolením Macrona hlavou státu ve druhém kole prezidentských voleb, v nichž porazil Le Penovou. Tehdy se ještě jeho hnutí nejmenovalo Republika v pohybu (La République en marche), ale Vpřed! (En Marche!).

V průzkumu Elabe odpovědělo 20 procent respondentů, že by volilo pravicové Republikány, v průzkumu Ifop takto odpovědělo 19 procent dotázaných. Krajně pravicová Národní fronta se drží jen v těsném závěsu za Republikány se ziskem 19 (Elabe), potažmo 18 (Ifop) procent.

Krajně levicové hnutí Nepodrobená Francie se nyní těší podpoře 15 (Ifop), případně 12 procent (Elabe) Francouzů. Až daleko za tímto hnutím je se zhruba sedmiprocentní podporou Socialistická strana, která ještě v roce 2012 volby vyhrála se ziskem 29,5 procenta. Předchozí nepopulární socialistický prezident François Hollande však strhl ke dnu i svou stranu.

Žádný z dnešních průzkumů nepřinesl odhady, kolik parlamentních křesel by jednotlivé strany mohly získat po druhém volebním kole, které je naplánováno na 18. června.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek