Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzuje se temný scénář: Mrtvých v Londýně je nejmíň šest desítek

Potvrzuje se temný scénář: Mrtvých v Londýně je nejmíň šest desítek

Při masivním požáru bytového domu v Londýně z tohoto týdne zemřelo přinejmenším 58 lidí. Oznámil to šéf londýnské policie Stuart Cundy. Po smrti je podle něj patrně všech 28 lidí, kteří se v současnosti pohřešují – do tohoto počtu jsou zahrnuta i neidentifikovaná těla v márnici. Třicet obětí požáru policie potvrdila již v pátek. V nemocnici zůstává stále ještě 19 zraněných, deset z nich je v kritickém stavu. Teprve dnes se podařilo oficiálně identifikovat první z obětí.

Zatímco mrtvých podle očekávání přibývá, roste vztek pozůstalých. Pobouřila je reakce premiérky Mayové, která se vyhýbá odpovědím, i stále sílící pochybnosti o tom, zda bylo v budově vše v pořádku.

Agentura Reuters se zabývala otázkou, zda je v Británii používání obkladového materiálu s jádrem PE legální. Odborníci na požární bezpečnost uvádějí, že se tento typ obkladu nemá na výškové budovy používat, protože se jím oheň snadno šíří. Případy rychlých požárů byly z těchto důvodů zaznamenány například na výškových budovách v Dubaji.

Výrobce obkladového systému Reynobond nedoporučuje použití desek s polyetylenovým jádrem k obkládce budov vyšších než deset metrů. „Pokud je budova vyšší než hasičské žebříky, musí se použít nehořlavý materiál,“ stojí v brožuře. Vydala ji firma Arconic Architectural Products, která je odpovědná za propagaci výrobků americké společnosti Arconic, jež firmu Reynobond vlastní.

K obkladu výškového domu byly při nedávné rekonstrukci použity právě panely s tímto jádrem. Oprava byla dokončena loni. Rekonstrukci bytového bloku o 24 patrech prováděla stavební firma Rydon Group. Podle ní byla oprava provedena podle „všech kontrolních požadavků s ohledem na požární ochranu a zdravotní standard“.

Ve stavební dokumentaci z roku 2015, která sloužila jako podklad rekonstrukce, je stavba popsána jako blok z betonu a cihel, který bude obložen izolačními panely Reynobond.

Britská premiérka Theresa Mayová čelí sílící kritice za svůj přístup k obětem tragédie. Při návštěvě místa požáru se s nimi nesetkala a podle kritiků se k celému případu vyjadřuje mlhavě a nereaguje na volání po důrazném vyšetření okolností. Pozůstalé přijala až dnes po vlně odporu. Ministerská předsedkyně rovněž slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů Kč) na pomoc obětem. 

Trosky budovy prohledávají vyšetřovatelé a záchranáři se psy, i když vzdali naději, že by v horních patrech ještě našli někoho živého. Blízké stanice hromadné dopravy jsou uzavřeny z obavy, že z budovy budou odpadávat ohořelé části.