Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Požár, ukazatel, námraza. Co mohlo zavinit pád letadla u Moskvy? S vyšetřováním pomůže i Kyjev

Požár, ukazatel, námraza. Co mohlo zavinit pád letadla u Moskvy? S vyšetřováním pomůže i Kyjev

Vyšetřovatelé mají několik hlavních verzí při zjišťování příčin nedělního pádu dopravního letadla u Moskvy, při které zahynulo 71 lidí. Mezi oběťmi byli dva cizinci - Ázerbájdžánec a Švýcar. Byla nalezena jedna černá skříňka. Informoval o tom list Kommersant.

Ruská média jsou dnes plná nepotvrzených informací a spekulací o okolnostech katastrofy. Shodují se nicméně v tom, že verze teroristického útoku je málo pravděpodobná, i když není definitivně vyloučena. Agentura RBK s odvoláním na názory expertů tvrdí, že v úvahu připadá i "diverze". Možnost srážky s jiným strojem vyšetřovatelé vyloučili.

Kommersant napsal, že podle odborníků letadlo ve vzduchu neexplodovalo, jak tvrdí někteří očití svědkové. Kráter v místě dopadu hluboký 2,5 metru prý svědčí o tom, že stroj spadl na zem s plnými nádržemi.

Vyšetřování podle některých médií může komplikovat skutečnost, že motory letadla byly vyrobeny na Ukrajině, s níž Rusko kvůli anexi Krymu a válce na Donbasu přerušilo téměř veškeré styky. Kyjev nicméně podle agentury TASS pomoc přislíbil.

Následky havárie na místě likviduje téměř 800 lidí. Oblast, kterou nepřetržitě monitorují bezpilotní aparáty, policie uzavřela. Úlomky havarovaného letounu jsou rozmetány na ploše třiceti hektarů.

Vyšetřovatelé podle ruských médií analyzovali konverzaci pilota s řídicí věží moskevského letiště, odkud letadlo startovalo. Neobjevili žádné zmínky o blížící se katastrofě ani vzrušený dialog, který by svědčil o krizové situaci. Pilot se zkrátka zhruba po sedmi minutách letu odmlčel. Stroj se podle radarových záznamů nejdřív propadl o 300 metrů na výšku 1500 metrů, pak výšku znovu nabral, a poté se náhle zřítil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek