Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Požáry škodlivé jako sopečná láva. Itálii sužují hořící skládky, stopy vedou k mafii

Požáry škodlivé jako sopečná láva. Itálii sužují hořící skládky, stopy vedou k mafii

Desítky hasičů se již několik dní snaží zkrotit požáry, které sužují okolí Neapole. Místo aby však dostali situaci pod kontrolu se jednotlivé požáry spojují do jedné obří ekologické katastrofy. Situace je o to horší, že se odehrává v takzvané zóně „země ohně“. Ta získala své zlověstné pojmenování kvůli mafii, která na tomto území ukládá nelegálně průmyslový odpad. Lokální požár se tak najednou stal enviromentální hrozbou s masivním dopadem na lidské zdraví a životy. 

„Už ani nemůžeme spát, všichni máme podrážděné sliznice. Není to fér, mnoho lidí liž zaplatilo za místní skládky nelegálního odpadu tím, že zemřeli na rakovinu,“ popisuje odvrácenou stranu Neapole jeden z místních kněžích Marco Ricci pro tiskovou agenturu ANSA. „Je zde toxický odpad, který živí plameny a tráví vzduch. A za tím vším je mafie,“ dodává kněz.

Mafií myslí Ricci nechvalně proslavenou organizaci Camorra, která si z nelegálního „zpracování“ průmyslového odpadu udělala již v 80. letech výnosný byznys, kterého se nehodlá vzdát. Oproti legálním zpracovatelům tohoto odpadu Camorra nabízí levnější služby, což je pro mnoho Italů pádný argument. Odpad z celé Itálie pak končí buď zakopaný, nebo spálený právě v „zemi ohně“.

Skládek jsou v okolí Neapole tisíce, zamořují vzduch i vodu. Není náhodou, že v této oblasti je výrazně vyšší výskyt rakoviny, než ve zbytku Itálie. Zasažené je zemědělství i pitná voda v Neapoli. Ekologové odhadují, že v Kampánii skončilo na deset milionů tun nelegálního průmyslového odpadu.

Marco Ricci loni s místním doktorem obešel v Kampánii jednotlivé domy a dělal statistiku, jakou mají obyvatelé zkušenost s rakovinou. Zjistil, že v 80 procentech domácností onemocněl touto nemocí alespoň jeden z členů rodiny. „Naše studie sice nemá žádnou vědeckou hodnotu, ale říká nám mnoho o situaci, v níž žijeme,“ říká smutně Ricci.

Současné požáry v zemi ohně dělají situaci o to horší. „Představují environmentální katastrofu, která ničí naši zemi. Je to kriminální čin, který zašlapává život, zdroj nekonečného utrpení,“ popsal požáry neapolský primátor pro deník The Local Italian. Ve středu primátor apeloval na státní politiky, aby vyhlásili národní stav ohrožení. Stovky lidí mezitím byly evakuovány, mnoho hotelů i restaurací uzavřeno, zrušena byla i jedna svatební veselka. „Dýchat se dá jen velmi obtížně,“ popisuje život ve městě jeden z místních.

Podle policie byly ty největší současné požáry zapáleny úmyslně, buď kvůli snaze zbavit se nebezpečného odpadu, nebo na protest proti současným aktivitám policie, která zasahuje proti ilegálním skládkám. Další, menší, požáry mohly vzplanout kvůli nedopalkům cigaret, uvádí lesníci pro server Daily Beast.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek