Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozor na slepou uličku. Hollande varoval Trumpa před protekcionismem

Pozor na slepou uličku. Hollande varoval Trumpa před protekcionismem

Francouzský prezident François Hollande svého amerického protějška Donalda Trumpa v jejich vůbec prvním telefonickém rozhovoru varoval před obchodním protekcionismem a jednostranným rušením protiruských sankcí. Ochranářství a stažení se do sebe by byly "v dnešním nejistém světě slepou uličkou", řekl dosluhující prezident novému šéfovi Bílého domu podle sdělení Elysejského paláce.

K otázce protiruských sankcí Hollande řekl, že tato opatření mohou být zrušena až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině.

Trump dnes hovořil také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Tisková služba Kremlu nesdělila, zda Trump s Putinem o otázce sankcí jednali. Trump po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozím prezidentem Barackem Obamou, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu.

Hollande v dnešním telefonátu podle agentury AFP řekl, že Trumpa vyzval, aby respektoval princip "vítání uprchlíků", který je podle Hollanda "základem demokracie". Narážel tak na páteční Trumpův příkaz pozastavit kvůli hrozbě terorismu americké programy pro přijímání uprchlíků a zakázat dočasně nebo do odvolání vstup do USA lidem z osmi převážně muslimských zemí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek