Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozvánka od Kima je symbolické gesto, říká expert. Může ale vrazit klín mezi USA a jejich spojence

Pozvánka od Kima je symbolické gesto, říká expert. Může ale vrazit klín mezi USA a jejich spojence

Svět sleduje další oteplování vztahů mezi dvěma nejvíce znesvářenými státy světa – Jižní Koreou a komunistickým režimem KLDR vůdce Kim Čong-una. U příležitosti konání olympijských her se dnes jihokorejský prezident Mun Če-in sešel s delegací vysokých představitelů KLDR, jejíž součástí byla také sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong. Ta prezidentovi předala pozvánku na návštěvu její země a setkání s Kim Čong-unem. Zásadní přelom ale od případné schůzky nečekejme – podle koreanisty Tomáše Horáka totiž bude mít jen symbolický význam. Může však zasadit ránu vztahům Jižní Koreji se Spojenými státy, které s izolovaným nepřátelským režimem odmítají jednat v rukavičkách.

Dnešní jednání jihokorejského prezidenta s delegací Severní Koreje doprovázely úsměvy a přátelská potřesení rukou. Pozornost se přitom soustředila hlavně na vlivnou diktátorovu sestru Kim Jo-čong, která jako první člen vládnoucího klanu KLDR od konce korejské války zavítala na území svého jižního souseda. V severokorejské delegaci je však také předseda parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou Severní Koreje.

Během setkání předala diktátorova sestra jihokorejskému prezidentovi i dopis opatřený pečetí. Jak bylo později potvrzeno, šlo o soukromou zprávu Kim Čong-una, kde jihokorejského prezidenta zve k osobnímu setkání a návštěvu KLDR. V dopise severokorejský diktátor zároveň vyjádřil „přání zlepšit vztahy mezi Korejemi,“ uvedl mluvčí Mun Če-ina.

Soul už naznačil ochotu se s Kim Čong-unem sejít, oficiálně ale jihokorejský prezident pozvánku zatím nepřijal. Přestože nabídka schůzky budí domněnky, že jde o zásadní krok ve vztazích obou znesvářených zemí, podle koreanisty Tomáše Horáka se od ní mnoho čekat nedá.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

„Zlomový okamžik to asi nebude, protože ke dvěma setkáním na nejvyšší úrovni už v minulosti došlo. Pokud to pozvání přijme, bude to zřejmě pozitivní krok, ale je otázka, jestli opravdu může dojít k nějakému reálnému průlomu. Severní Korea dává jasně najevo, že se jaderných zbraní zbavit nehodlá. Návštěva tedy zřejmě bude mít symbolický význam, ale stejně jako u minulých návštěv se asi nic zásadního nevyřeší,“ řekl pro INFO.CZ Horák.

Právě kvůli budování jaderného arzenálu a častým raketovým testům Pchjongjang čelí rozsáhlým sankcím OSN, které mají Kim Čong-una donutit k ústupkům. Vzdát se jaderného zbrojení ale diktátorský režim odmítá. Sankce, kvůli kterým přišel o většinu svých příjmů, však podle některých odborníků stojí za snahou KLDR zintenzivnit s Jižní Koreou vzájemný dialog. Důkazem je i dnešní nabídka schůzky, která ale v praxi zřejmě nebude mít větší dopady.

„Pokud jde o praktické přínosy, možná dojde k opětovnému navázání nějaké spolupráce v ekonomické oblasti, protože ty možnosti tam jsou – ať už se jedná o oblast turismu nebo obnovení činnosti v průmyslové zóně v Kesongu. Ale problémem je, že jakákoliv aktivita bude zřejmě narážet na sankce Rady bezpečnosti OSN, takže i kdyby se obě strany na něčem dohodly, tak to bude těžké zdůvodnit mezinárodnímu společenství,“ tvrdí koreanista.

„Já bych v tom tedy skutečně viděl spíš symbolický význam, než že by to mohlo mít v nejbližší době nějaký praktický dopad. Dokud Severní Korea neustoupí tomu nátlaku a neudělá nějaké ústupky v jaderném a raketovém programu, tak se průlomový posun očekávat nedá,“ dodává Horák.

KLDR se snaží vrazit klín mezi spojence

Prvním krokem k oteplení vzájemných vztahů mezi Severní a Jižní Koreou se začátkem roku stal novoroční projev Kim Čong-una, ve kterém se vyslovil pro jednání s Jižní Koreou o účasti sportovců na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Obě strany se na vstřícném kroku skutečně dohodly a dnes už sportovci Severní a Jižní Koreji startují pod společnou vlajkou.

Oteplování vztahů obou zemí rozdělených 38. rovnoběžkou však nelibě nesou Spojené státy, které se s nebezpečným diktátorským režimem příliš mazlit nehodlají a obviňují KLDR, že chce olympijské hry jen zneužít k vlastní propagandě.

„Nedovolíme, aby Severní Korea schovávala za olympijský prapor skutečnost, že zotročuje vlastní lid a ohrožuje široké okolí,“ nechal se tento týden slyšet americký viceprezident Mike Pence, podle kterého Spojené státy brzy představí „historicky vůbec nejtvrdší a nejsmělejší sérii ekonomických sankcí proti KLDR“.

Dění kolem případné schůzky jihokorejského prezidenta s Kim Čong-unem tak budou Spojené státy bedlivě sledovat. Jak upozorňuje Horák, pozvánka do KLDR je zřejmě součástí severokorejské taktiky, jak vrazit klín mezi spojence.

„Jižní Korea tedy zřejmě bude muset jakákoliv gesta vstřícnosti nebo ústupky pečlivě vážit, aby zase nedošlo k nějaké disharmonii nebo špatné koordinaci zahraniční politiky se Spojenými státy, které jsou jejím hlavním spojencem. Bude politicky opravdu citlivé to nějak vyřešit, aby to nevedlo právě k vzájemným rozporům mezi spojenci,“ uzavírá Horák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek