Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravicoví aktivisté chystají útoky na lodě s uprchlíky. Podnikli už několik zkušebních plaveb

Pravicoví aktivisté chystají útoky na lodě s uprchlíky. Podnikli už několik zkušebních plaveb

Ve Středozemním moři se schyluje doslova k námořní bitvě. Na jedné straně stojí organizace, které zachraňují z vody uprchlíky, na straně druhé lidé, kteří chtějí uchránit Evropu od „nepřátel“. A zatímco se obě skupiny budou přít o to, co je a není dobré, budou v moři umírat dál tisíce uprchlíků.

Říkají si Identitariáni a spojuje je touha „zachránit Evropu“. Sami sebe popisují jako pravicové hipstery a hodně si rozumí také s americkými nacionalisty, od kterých si vypůjčili i podobu vlajky s řeckým písmenem lambda v kruhu. Jejich plán tkví v obraně Evropských hranic. „Kde selhala vláda, nastupujeme my, protože tato země je naše,“ stojí v identitariánském oficiálním prohlášení.

Jako největší riziko tato skupina nyní vnímá uprchlíky, kteří se k břehům evropského kontinentu dostávají na lodích přes Středozemní moře. Aktivisté navíc chtějí bojovat nejen proti nelegální migraci, ale také proti neziskovým organizacím, které uprchlíkům na moři pomáhají a často je přímo zachraňují přímo z vln.

Za sebou už mají Identitariáni první akci. V polovině května se uprostřed noci přímo na vodě střetli s jednou z humanitárních lodí. Tu vypravila francouzská organizace SOS Méditerranée, která zde zachraňuje běžence už více než rok. Aktivisté a samozvaní obránci starého kontinentu prý začali pokřikovat nenávistná hesla a vypouštěli světlice.

„Za poslední týdny jsme zažili dva incidenty, při kterých nás na vodě konfrontovali pravicoví aktivisté. Považujeme to za další výzvu, které musíme my a další humanitární organizace nyní čelit. Zachraňovat životy je legální a je to naše morální povinnost. SOS Méditerranée bude ve své práci pokračovat tak dlouho, dokud budou lidé prchající před válkou, mučením a chudobou riskovat své životy při nebezpečných plavbách,“ uvedla nezisková organizace ve svém prohlášení.

Je zvláštní, že loď Identitariánů se do střežených vod vůbec dostala. Web The Daily Beast spekuluje, že za vším může stát i sicilský prokurátor Carmelo Zuccaro, který se opakovaně snaží lodě zachraňující uprchlíky z moře vykázat. Několikrát také nechal plavidla neziskových organizací prozkoumat, aby našel nějaký důkaz, díky kterému se mu zákaz podaří prosadit. Nenašel ale nic ilegálního, čím by mohl dobrovolníkům činnost zakázat.

Identitariánské hnutí má své kořeny ve Francii, odtud se ale už dokázalo rozšířit do celé Evropy, respektive hlavně do prosperujících států, kde nejvíce sílí antiimigrační nálady, silnou základnu má v Německu i v Rakousku. Jejich vliv ale sahá až za oceán, což potvrzuje skutečnost, že na jedné výpravě právě při střetu s SOS Méditerranée byla na palubě identitariánů i konzervativní kanadská aktivistka Lauren Southernová.

720p 480p 360p 240p
Dětští uprchlíci

Pokřikovat nenávistná hesla a střílet světlice se nezdá být na první pohled nebezpečné. Identitariáni ale na sociálních sítích tvrdí, že nyní se už chystají do opravdového boje. Co přesně se od nich dá čekat, není známé. Někteří ale prý naznačují, že další akce začnou už 9. června. A je pravděpodobné, že by tentokrát mohly být masivnější. Dárci totiž hnutí už věnovali 60 tisíc dolarů, což je skoro milion a půl korun.

Přes Středozemní moře se letos do Evropy dostalo podle údajů Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky celkem 71 933 imigrantů. 1 778 lidí už ve vlnách v roce 2017 při cestě za svobodou zemřelo. Podle statistik v současnosti připlouvá nejvíce běženců z Nigerie, Bangladéše a Guinei.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek