Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předběhne Erdogan Zemana? Za Trumpem přijede v půlce května, Hrad termín zatím nezveřejnil

Předběhne Erdogan Zemana? Za Trumpem přijede v půlce května, Hrad termín zatím nezveřejnil

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že 16. a 17. května navštíví Washington a sejde se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Bude to jejich první setkání od Trumpova nástupu do funkce. Na návštěvu Washingtonu se už několik měsíců připravuje také český prezident Miloš Zeman, jasné zatím není datum ani forma setkání s Trumpem.

Americký prezident v úterý blahopřál Erdoganovi k vítězství v nedělním referendu, v němž Turci schválili návrh na zásadní změnu ústavy. Nový politický systém v Turecku bude prezidentský a bude se více podobat americkému nebo francouzskému.

Trump v telefonickém blahopřání ocenil Erdoganův postoj k americkému útoku na syrskou vojenskou základnu, což byla odvetná akce za předchozí chemický útok, při němž na severu Sýrie 4. dubna zemřelo přes 80 lidí. Oba prezidenti se shodli, že za tímto chemickým útokem je syrský prezident Bašár Asad a že musí být pohnán k odpovědnosti.

Český prezident Miloš Zeman měl původně do Spojených států zamířit během dubna. Hradní kancléř Vratislav Mynář INFO.CZ na konci března řekl, že očekává, že se datum schůzky dozví zthruba tři týdny dopředu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pak minulý týden v rozhovoru s Pavlem Štruncem připustil, že by cesta do USA mohla proběhnout na začátku května.