Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předčasné volby? Až po pádu nebo ochromení Ficovy vlády, vzkazuje Danko

Předčasné volby? Až po pádu nebo ochromení Ficovy vlády, vzkazuje Danko

O předčasných volbách na Slovensku chce vládní Slovenská národní strana (SNS) jednat až poté, co dojde k pádu kabinetu premiéra Roberta Fica, nebo k ochromení činnosti vlády či celé koalice. SNS tak reagovala na rozhodnutí širšího vedení nejmenší koaliční strany Most-Híd, která své setrvání v koalici podmínila dohodou vládních stran o nových volbách.

SNS uvedla, že v současné situaci jsou jakékoli úvahy o stanovení termínu parlamentních voleb předčasné.

Předseda Mostu-Híd Béla Bugár po pondělním jednání republikové rady své strany řekl, že premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico nové volby odmítl a že Most-Híd chce jednat se SNS. Most-Híd se vyslovil pro co nejrychlejší volby; podle zákona je lze vyhlásit nejpozději 110 dnů před jejich konáním.

Pokud Most-Híd vystoupí z koalice, Ficova vláda ztratí ve sněmovně většinu.

Nejrychlejší cesta k vypsání nových voleb vede prostřednictvím schválení ústavního zákona o zkrácení funkčního období současného kabinetu, který vznikl před dvěma lety. Ve 150členné sněmovně je k přijetí takového zákona zapotřebí souhlas nejméně 90 poslanců. Touto ústavní většinou koalice ani opozice samostatně nedisponují.

Slovensko zkušenosti s předčasnými volbami již má. Naposledy se konaly v roce 2012 poté, co se kvůli otázce pomoci zadluženým zemím eurozóny rozpadla tehdejší koalice stran pravého středu premiérky Ivety Radišové. Předčasné volby přesvědčivě vyhrál Směr-SD, který pak vytvořil jednobarevnou vládu. V posledních volbách v roce 2016 Směr-SD o většinu ve sněmovně přišel.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek