Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předstírala, že je černoška. Teď ženě s českými kořeny hrozí život na ulici

Předstírala, že je černoška. Teď ženě s českými kořeny hrozí život na ulici

Falešná černoška s českými kořeny Rachel Dolezalová možná brzy skončí jako bezdomovkyně. Žena, která se proslavila tím, že desetiletí vodila úřady za nos a vydávala se za Afroameričanku, je kvůli ostudě už dlouho nezaměstnaná. Nabídky práce má bývalá univerzitní profesorka a známá aktivistka jen od pornofilmů nebo z televizních reality show. Řekla to britskému deníku The Guardian.

Američanka s českými a německými kořeny bývala kdysi aktivistkou za rasovou rovnost. Ve městě Spokane ve státě Washington zastávala přední funkci v Národní asociaci etnických menšin. Její kariéru ale předloni zastavil skandál, když její rodiče prozradili, že Dolezalová se s tmavou pletí nenarodila a doložili vše fotografiemi z jejího dětství, kde je ještě jako blonďatá dívka s rovnými vlasy. Z předsednictva organizace hájící práva Afroameričanů tak musela odejít. Tvrzení o bělošském původu do poslední chvíle popírala.

Nyní o sobě vydává knihu „V plných barvách: Moje místo v černém a bílém světě“. Po aféře stále hledá práci, svoji rodinu živí z potravinových lístků a neví z čeho zaplatí nájem na březen, postěžovala si v rozhovoru pro The Guardian. I když prý poptala kolem stovky pracovních nabídek, nikdo ji nenabídl ani místo ve skladu.

Odvrhli ji kamarádi

„Jediné místo, kde se nyní cítím pochopená a přijatá, je s mými dětmi a s mou sestrou,“ prohlásila bývalá aktivistka v rozhovoru. Po skandálu ve Spokane jí prý zbylo jen pár přátel. Dolezalová přišla o práci nejen v asociaci, ale také na washingtonnské univerzitě, kde přednášela africká studia. Většina jejích známých s ní nemluví a nehlásí se k ní. Někdejší respekt za boj za lidská práva se změnil jen v hanbu.

 

„Neexistuje pro mě žádná chráněná třída. Stala jsem se obecným nejednoznačným obětním beránkem. Běloši mi říkají zrádkyně a dávají mi najevo své nepřátelství. Jsem terčem hněvu a zášti bílých lidí z černošské komunity. Jsem jakoby ta nejhorší ze všech těchto světů,“ svěřila se někdejší aktivistka deníku. I přes utrpení a hanbu se Dolezalová odmítá stydět.

„Nehodlám se sehnout, omlouvat se a plazit se kvůli tomu se špatným pocitem. Jen bych chtěla jít zpátky do svého dětství a dělat to, co mi všichni ostatní říkali. Abych je dělala šťastnými,“ prohlásila v rozhovoru Rachel Dolezalová, které vyjde kniha na konci března, připomíná server Yahoo.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek