Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiéra „Matky všech bomb" byla úspěšnější, než se čekalo. Zabila na stovku radikálů z IS

360p240p

Nejméně 90 bojovníků Islámského státu (IS) zabila podle nové bilance bomba, kterou americká armáda ve čtvrtek shodila na jeskynní komplex na východě Afghánistánu. Původně se mluvilo asi o třicítce bojovníků. Prezident Donald Trump už dříve řekl, že je na armádu hrdý a že tohle byla její „další velmi úspešná mise."

USA při tomto útoku poprvé použily svou nejsilnější nejadernou bombu GBU-43 se zhruba 11 tunami výbušniny. Výbuch obří bomby zcela zničil tři tunely, ve kterých byli bojovníci IS ukrytí, informovala dnes s odvoláním na afghánské zdroje agentura AFP.

Přes devět metrů dlouhá bomba GBU-43 je se zhruba jedenácti tunami výbušniny nejničivější nejadernou zbraní v arzenálu Spojených států a do tohoto týdne nebyla nikdy použita. Její alternativní název Massive Ordnance Air Blast bomb zkracovaný na MOAB jí vysloužil přezdívku Mother Of All Bombs, neboli matka všech bomb."

Zbraň s GPS naváděním byla poprvé testována v březnu 2003, těsně před začátkem války v Iráku. Pentagon poté zkoumal, zda lze její použití v boji ospravedlnit, a dospěl k závěru, že z hlediska mezinárodního práva nejde o nahodile zabíjející prostředek.

„Toto je správná munice na eliminaci překážek, jimž čelíme, a na udržení naší ofenzívy proti ISIS-K v pohybu,“ řekl agentuře Reuters šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek