Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Přestaň s tím.“ Trumpa na Twitteru mají plné zuby už i jeho voliči

„Přestaň s tím.“ Trumpa na Twitteru mají plné zuby už i jeho voliči

Trumpovou největší zbraní je jeho twitterový účet, ozývá se už delší dobu kritika na účet amerického prezidenta. Donald Trump má twitter rád a používá ho jako nejčastější kanál pro komunikaci směrem k americké veřejnosti. Komentuje tak dění ve světě, oznamuje personální změny nebo skrze twitter vyhrožuje bývalým členům jeho administrativy. Jeho tweetů už ale nemají plné zuby jen jeho odpůrci. Aby už konečně odložil mobilní telefon, ho vyzývají i jeho příznivci. „Měl by si uvědomit, že už není byznysmen, ale prezident Spojených států,“ ozývá se z řad jeho nejvěrnějších.

Pátek byl pro twitterový účet Donald Trumpa den jako každý jiný. Série příspěvků odstartovala už před sedmou hodinou ranní. Tentokrát si vzal na paškál odvolaného šéfa FBI Jamese Comeyho, popřel „vykonstruovaný“ příběh o možných tajných dohodách mezi jeho volebním štábem a Ruskem a pohrozil, že zruší všechny budoucí tiskové brífinky Bílého domu.

Palba Trumpových tweetů ale není nic nového. Svými příspěvky začal vířit vody ihned po usednutí do křesla amerického prezidenta. Začátkem ledna se mu díky pouhému příspěvku na twitteru dokonce podařilo srazit akcie automobilky Toyta. „Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v Baji v Mexiku, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu plaťte vysokou daň,“ napsal tehdy na twitteru a akcie společnosti prudce poklesly.

Trump začal twitter používat ve velkém u během jeho předvolební kampaně. Přestože slíbil, že po nástupu do Bílého domu aktivitu svého účtu @realDonaldTrump utlumí, v tweetování zvesela pokračuje dodnes. Trvá totiž na tom, že to je jediný způsob, jak obejít média a zůstat přitom ve spojení se svými příznivci. Jenže řadě jeho podporovatelů už jeho přehnaná aktivita na twitteru začíná vadit.

„Přála bych si, aby přestal tweetovat,“ říká podle deníku Washington Post 62letá Becky Corcoranová, která patří mezi Trumpovi voliče. „Držte vaše ústa zavřená, přestaňte tweetovat. Už nejste jenom byznysmen. Teď jste prezident Spojených států,“ dodává.

Podle studie Univerzity v Quinnipiacu zveřejněné minulý měsíc 68 procent voličů uvádí, že by Trump měl přestat svůj osobní twitterový účet používat. Mezi republikánskými voliči to je půl na půl – 47 procent mu v tweetování fandí, podle dalších 47 procent by měl přestat a šesti procentům to je jedno.

Zvyšující se odpor k jeho aktivitě na twitteru potvrzuje i březnový průzkum Fox News, podle kterého Trump v tomto ohledu podporuje jen 35 procent lidí, kteří mu ve volbách hodili hlas, 51 procent jeho voličů uvedlo, že by měl být při tweetování opatrnější a 12 procent s Trumpovým tweetováním nesouhlasí.  Zájem o jeho příspěvky se snižuje i mezi uživateli této sociální sítě. Trumpovy tweety totiž dnes označuje jako oblíbené mnohem méně lidí než během volební kampaně.

„Zabijte svůj twitter. Vypněte ho, umlčte ho, zablokujte, cokoliv,“ vzkazuje jeden z jeho voličů Trumpovi, který je ale jinak s prezidentem spokojený a podporuje hlavně jeho zahraniční politiku na Blízkém východě. Je podle něj dobře, že po chemickém útoku Trump zakročil proti syrskému režimu, použití „matky všech bomb“ proti Islámskému státu v Afghánistánu považuje za „úžasné“. „Myslím, že mu to víc ubližuje, než pomáhá. Ale to je celý on. Chci říct, že na konci dne mu nikdo neřekne: ‚Tohle dělat nemůžeš ‘,“ dodává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek