Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přestaňte podporovat nepřátele Západu, vyzval Trump Rusko

Přestaňte podporovat nepřátele Západu, vyzval Trump Rusko

Americký prezident Donald Trump pronesl během návštěvy Polska projev, v němž zkritizoval členské státy NATO za neplnění finančních závazků vůči Severoatlantické alianci i Rusko za destabilizační aktivity. Vyzval také k boji proti radikálnímu islámskému terorismu a slíbil dodržení amerických závazků v NATO.

V úvodu svého projevu Trump poděkoval polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi i premiérce Beatě Szydlové za vřelé přijetí. Následně se pustil do historického výkladu moderních polských dějin. Připomněl, že Polsko trpělo útoky, které ho měly smazat z mapy i dějin světa. Ono se ale nikdy nedalo zlomit a dokázalo přežít. „Polsko dalo světu skutečné hrdiny,“ nešetřil Trump chválou.

Ve svém projevu následně zdůraznil, že komunismus byl sice poražen, na světě ale pořád existují bezpečnostní hrozby, s nimiž je třeba se vypořádat. „Stojíme proti další ideologii útlaku,“ prohlásil Trump s tím, že je třeba se důrazně postavit proti radikálnímu islámskému terorismu, který je hrozbou pro celé lidstvo. Podle Trumpa je třeba radikály odříznout od finanční i jiné podpory. Za další bezpečnostní hrozby označil americký prezident propagandu, finanční zločiny, kybernetické útoky či nárůst byrokracie.

V boji s bezpečnostními hrozbami by mělo Alianci dle jeho názoru pomoci i Rusko. Trump ho vyzval, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a režimy nepřátelské vůči západním hodnotám a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. Jako příklad uvedl ruské angažmá na Ukrajině a podporu syrského režimu.

Ve svém projevu také zkritizoval členské státy NATO za neplnění finančních závazků vůči alianci. Za příkladné plnění závazků naopak pochválil Polsko, které jako jedna z mála zemí odvádí do rozpočtu NATO tolik, kolik má.

Americký prezident zároveň zdůraznil, že Spojené státy věří v pátý článek alianční smlouvy o tom, že útok na jeden členský stát NATO je útokem na všechny. Kritikům pak vzkázal, že tvrdý postoj Washingtonu vůči aliančním členům, kteří neplní finanční závazky, se již projevil. Podle Trumpa na společnou obranu přitékají nově miliardy dolarů, které by státy bez tlaku ze strany USA na armádu nevydaly.

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek