Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Převrat v boji s globálním oteplováním: Nizozemci přišli na to, jak zabránit ničivým povodním

Převrat v boji s globálním oteplováním: Nizozemci přišli na to, jak zabránit ničivým povodním

Málokdo si uvědomuje hrozbu změny klimatu více než oni. Nizozemci jsou prvními, kteří doplatí na zvýšení hladiny oceánů. Část jejich země leží pod hladinou moře. I proto přemýšlejí, jak si s všudypřítomnou vodou poradit. Jednou z hlavních zbraní je unikátní projekt, který povodňovou vodu využívá.

Nizozemské firmy hrají prim v oblasti vodohospodářství. Využívají artikl, který je v zemi všude. I proto si je na projekty najímají zájemci z celého světa. Nyní však Nizozemci čelí v souvislosti s vodou existenční hrozbě. Část země leží pod hladinou moře a přímo ji ohrožuje stoupající hladina oceánů.

A tak zatímco americký prezident Donald Trump ohlašuje odstoupení od Pařížské klimatické dohody, tady se snaží s následky změn klimatu bojovat. Není divu, že právě Nizozemci přišli s nápadem, který může posunout vyrovnávání se s problémy kupředu.

Myšlenka je přitom velice jednoduchá. Spočívá v tom nechat vodu být. Pokud je to možné nestavět jí do cesty různé bariéry. V případě katastrof se snaží vodu využívat. V blízkosti přístavního města Rotterdamu například zbudovali nový veslařský kanál, který je součástí oblasti Eendragtspolder.

Eendragtspolder je komplex polí a kanálů, které v případě povodní zachytávají nadbytečnou vodu. V klidných dobách naopak místo ležící v nejnižším bodě Nizozemska, asi 20 metrů pod hladinou moře, slouží k rekreaci a sportovním aktivitám.

Komplex je jen jednou ze součástí programu Prostor pro řeku, který naprosto změnil pohled na nizozemskou vodní soustavu. Odvrátil pohled od budování přehrad a hrází. Vše nastartovaly povodně v 90. letech, které přinutily statisíce lidí opustit domovy.

„Byly probuzením, které nám naznačilo, abychom vrátili řekám prostor, který jsme jim předtím sebrali,“ prohlašuje pro New York Times vládní poradce Harold van Waveren s tím, že stavět bariéry není příliš dobrý nápad. „Skončili bychom za desetimetrovou stěnou.“

Podle van Waverena je právě větší respekt k řekám cestou, jak si se stoupající hladinou vod poradit. „Musíme dát řekám více míst k toku. Ochrana před změnou klimatu je pouze tak silná jako nejslabší článek v řetězci. Ten v našem případě zahrnuje nejen velké brány a přehrady na moři, ale celou filozofii územního plánování, vzdělávání dětí, nebo on-line aplikací,“ dodává.

Nizozemci díky tomu krotí vodu nejen u sebe doma, ale dokáží pomáhat i za hranicemi. Nizozemští konzultanti radili například v Bangladéši, kde byli u budování nouzových úkrytů a evakuačních cest. „Při nedávných povodních pomohli snížit počet úmrtí z tisíců na stovky,“ chválí nizozemské angažmá nizozemský zmocněnec pro vodní toky Henk Ovink.