Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezident Duda se omluvil Židům, kteří museli odejít v roce 1968. „Nynější Polsko nenese odpovědnost,“ zdůraznil

Prezident Duda se omluvil Židům, kteří museli odejít v roce 1968. „Nynější Polsko nenese odpovědnost,“ zdůraznil

Polský prezident Andrzej Duda se dnes omluvil Židům, kteří byli nuceni v roce 1968 odejít ze země. Učinil tak během oslav spojených s 50. výročím studentských protestů na Varšavské univerzitě. Mezi Polskem a Izraelem panují naptajé vztahy kvůli kontroverznímu zákonu. Ten hrozí vězením tomu, kdo bude připisovat odpovědnost za holokaust polskému národu či státu.

Promiňte, prosím vás, tehdejší republice, Polákům a Polsku, obrátil se prezident na Židy, kteří byli nuceni v roce 1968 odejít do exilu. Zdůraznil, že (nynější) svobodné a nezávislé Polsko za jejich exil nenese odpovědnost.

Duda podle agentury PAP rovněž konstatoval, že pro Polsko znamenal jejich odchod ztrátu. V jiných zemích patříte k intelektuální elitě, jste úspěšní a dostává se vám respektu; vaše úspěchy nejsou úspěchy Polské republiky, řekl.

Znesvářené kliky v komunistické straně využily studentských protestů v březnu 1968 k získání kontroly ve straně. Krize vyvrcholila čistkou Židů ve straně i v pracovní sféře - pro mnoho z nich to znamenalo konec kariéry, museli se vzdát majetku i polského občanství a odejít ze země.

Před 50 lety bylo z Polska vypovězeno kolem 13.000 Židů. Odejít musela řada lidí, kteří přežili holokaust, a prominentních intelektuálů, například sociolog Zygmunt Bauman, poznamenala agentura PAP.

Širší kontext představuje porážka koalice spřátelených arabských států Izraelem v šestidenní válce v roce 1967. Šéf polských komunistů Wladyslaw Gomulka pak uvedl, že v zemi řádí izraelská pátá kolona.

K polsko-židovským vztahům se dnes při návštěvě Bruselu vyjádřil i premiér Mateusz Morawiecki. Žádná jiná vláda za posledních 30 let podle něj polsko-židovské vztahy nezlepšila tolik, jako právě ta současná. Vláda počítá s tím, že dobré vztahy s Izraelem a židovskými komunitami vytrvají, řekl Morawiecki.

Vedle kontroverzního zákona vyvolal bouři nevole v Izraeli právě polský premiér Morawiecki, když v polovině února na bezpečnostní konferenci v Mnichově na obraně tohoto legislativního počinu řekl, že odpovědnost za holokaust nesli i někteří Židé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek