Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Prezidentovy exekutivní pravomoci se nezpochybňují." Obejde dnes Trump soudy novým imigračním zákazem?

„Prezidentovy exekutivní pravomoci se nezpochybňují." Obejde dnes Trump soudy novým imigračním zákazem?

Americký prezident Donald Trump nevzdává boj o omezení imigrace do USA. Už naznačil, že místo tahanic se soudy, které pozastavily platnost dekretu, jímž na konci ledna zakázal vstup do země občanům sedmi muslimských zemí, raději vydá nový exekutivní výnos. Jeho detaily by mohly být známé už během dneška.

Čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu v San Francisku, které potvrdilo dřívější rozsudek federálního soudu o pozastavení Trumpova kontroverzního imigračního dekretu, se v administrativě amerického prezidenta setkalo s velkou nelibostí. Trumpův politický poradce Stephen Miller v neděli obvinil soudy z „přílišné uzurpace moci“ na úkor vlády a zdůraznil, že Bílý dům zvažuje několik možností, jak zareagovat na nastalou situaci. „Svět brzy uvidí, že prezidentovy exekutivní pravomoci se nezpochybňují,“ zní z Trumpovy administrativy.

Jaké má Bílý dům možnosti? Jednu z nich naznačil v pátek na svém twitteru americký prezident. „Uvidíme se u soudu,“ vzkázal v reakci na rozhodnutí odvolacího soudu v San Francisku. K tomu může do čtrnácti dnů poslat žádost o přezkoumání verdiktu, přičemž může požádat o rozšíření rozhodovacího tělesa o další soudce, což by mu mohlo dát větší naději na zvrácení rozhodnutí. Nebo může případ hnát k nejvyšší instanci, kterou v americkém systému představuje Nejvyšší soud. Kdyby navíc Trump označil spor za případ nejvyšší nouze, rozsudek by musel být vynesen v řádu dnů.

Právní experti ale americkému prezidentovi dávají jen malé šance na úspěch. Vynesení dalšího rozsudku navíc potrvá nějaký čas, který Trump nemusí být ochoten čekat, jak dal najevo v rozhovoru s novináři o víkendu během letu na Floridu. Stále pravděpodobnější se tak zdá varianta, která předpokládá vydání dalšího dekretu o omezení migrace, který se zřejmě nebude příliš lišit od původní verze. O přesném obsahu nového dekretu může být přitom jasno už dnes. „Z bezpečnostních důvodů musíme spěchat, takže by to tak mohlo být,“ potvrdil Trump s tím, že nový dekret by mohl vydat v pondělí nebo v úterý. Pokud by kopíroval předešlý výnos, dá se očekávat, že brzy bude také napaden u soudu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek