Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při neštěstí v íránském uhelném dole zemřelo nejméně 35 horníků

Při neštěstí v íránském uhelném dole zemřelo nejméně 35 horníků

Výbuch v uhelném dole, k němuž dnes došlo na severu Íránu, si vyžádal nejméně 35 mrtvých a 69 zraněných. Neštěstí se stalo v době střídání směn po poledni místního času u města Ázádšahr v provincii Golestán, když se horníci zřejmě snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků. Operaci záchranářů, kteří se snažili dostat k zavaleným horníkům, komplikovalo velké množství metanu, který se v podzemí nahromadil. 

„Z dolu byla vyproštěna těla 21 dělníků, které exploze zabila... Doposud tam bylo 69 zraněných,“ sdělil dříve polooficiální íránské agentuře Tasním nejmenovaný regionální představitel provincie Golestán, kde se tragédie odehrála. Bilance ale od té doby dále roste.

Podle představitele golestánských důlních úřadů Rézy Bahramího ale vynesená těla patří mrtvým horníkům, kteří do dolu sestoupili pomoci svým druhům. „Tato bilance nezahrnuje 32 havířů, kteří jsou v dole zavalení,“ dodal.

Výbuch v dole u města Ázádšahr podle Reuters nastal ve 12:45 místního času (09:45 SELČ) v době střídání směn.

Šéf záchranářské služby Sádek Alí Mokadam zprvu hovořil o dvou mrtvých a více než 20 zavalených hornících. Kolik osob přesně zůstalo uvězněno v podzemí, nevěděl, jejich počet ale odhadl na 26.

Mokadam rovněž uvedl, že prvních 25 lidí, kteří se snažili do šachty vstoupit a pomoci horníkům, muselo být převezeno do nemocnic, protože se nadýchali plynu.

Ředitel Červeného půlměsíce v Golestánu Hosejn Ahmadí v té době řekl, že záchranáři kopou tunel, který má usnadnit přístup k havířům. V podzemí se podle něj ale nahromadilo velké množství metanu, což operaci komplikuje.

Íránská televize Press TV oznámila, že jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Důl zaměstnává více než 500 lidí, uvedla agentura AP.

Šéf záchranářských oddílů Pírhosajn Kúlívand původně tvrdil, že v jedné části dolu zůstalo uvězněno 40 horníků, dalších 30 pak na jiném místě. Výbuch podle něj nastal, když se horníci snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek