Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběh nejslavnější oběti bruselských atentátů. Strávila měsíc v komatu a má doživotní následky

Příběh nejslavnější oběti bruselských atentátů. Strávila měsíc v komatu a má doživotní následky

Její fotografie před rokem obletěla svět. Zmatená a napůl svlečená letuška Nidhi Chaphekarová se stala symbolem utrpení po bruselských teroristických útocích v březnu 2016. Ta fotka se objevila v médiích snad po celém světě. A ačkoli na ní Chaphekarová vypadá poměrně nezraněně, rekonvalescence si vyžádala dlouhé měsíce a stále není u konce. Přečtěte si příběh letušky, která se stala symbolem beznaděje obětí teroristických atentátů.

Dva teroristické útoky v Bruselu – jeden na letišti Zaventem a druhý ve stanici metra Maelbeek – stály v březnu 2016 život 32 lidí. Více než 300 nevinných bylo zraněno. Mezi nimi i indická letuška Nidhi Chaphekarová, kterou fotografka zachytila v naprostém stavu bezmoci polosvlečenou na sedačce na letišti. Její příběh dobře ilustruje osudy obětí teroristických atentátů, které jsou na titulcích novin den po útoku, ale nikdo už nezná jejich složitý osud.

Chaphekarová se právě na letišti připravovala na rutinní let do amerického Newarku. „Když jsem poprvé uviděla sebevražedného atentátníka, nedokázala jsem ho rozeznat. Vždycky jsem si myslela, že podobné bomby se maskují jako kolečkové křeslo s náloží,“ vypráví pro CNN letuška. Najednou se ozval výbuch. Chaphekarová chtěla napřed pomoci ostatním, její kolegyně ji ale přemluvila, aby utíkaly pryč. V tom se ozvala další rána.

„Letěla jsem asi pár metrů a přistála jsem na nohách, které jsem si tím poranila. Pak jsem zkolabovala a uhodila se do hlavy,“ vypráví oběť útoku, který spáchali Brahim el-Bakraoui a Najim Laachraoui. Bolely ji nohy a přes kouř nic neviděla. Když kolem ní proběhl voják, poprosila ho o pomoc. Pomohl jí do sedačky, na které vznikla i známá fotografie.

„Chtěla jsem zastavit krvácení z nohy, to byl důvod, proč ji mám na fotografii nahoře,“ upřesňuje Chaphekarová. Přestože na fotografii vypadá zmateně a beznadějně, jí samotné se zdá, že se v obrázku zrcadlí naděje, že vůbec přežila. Uživatelé sociálních sítí bezprostředně po zveřejnění fotografie a identity zobrazené ženy začali dokonce používat hashtag #prayforNidhi a posílat zraněné online podporu.

O dvě a půl hodiny později ji převezli do nemocnice v Antverpách a následně do další nemocnice jižně od Bruselu. Utrpěla rozsáhlé popáleniny, zranění nohy a v těle měla množství střepin. Na 23 dní ji lékaři museli uvést do umělého spánku. Tak dlouho trvalo, než odstranili všechny úlomky z jejího těla. Když se po téměř měsíci probudila, nevěděla, kde je nebo kdo je. Paměť se jí ale postupně vrátila.

„Jako letuška jsem byla zvyklá pomáhat ostatním. V situaci po útocích jsem ale byla zmatená. Byla jsem bezmocná a nemohla nikomu pomoci. Bylo pro mě hrozné to přijmout. I to je v té fotce,“ tvrdí letuška.

Fotografii tehdy na letišti pořídila gruzínská fotografka Ketevan Kardavová. U příležitosti pietního shromáždění na bruselském letišti se po roce sešla s hlavní protagonistkou její zřejmě nejslavnější fotografie.

Léčba Chaphekarové ještě stále není u konce. Kvůli popáleninám nosí ochranné rukavice a čekají ji ještě další operace. Přesto se jednou chce ke své práci vrátit. „Je to moje vášeň. Chci být v pořádku, abych mohla zase létat,“ dodává.