Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přijde KLDR o cenného spojence? Pekingem prý vražda Kimova bratra hluboce otřásla

Přijde KLDR o cenného spojence? Pekingem prý vražda Kimova bratra hluboce otřásla

Na první pohled se zdá, že Čína přijala zprávu o vraždě nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama s ledovou lhostejností. Ministerstvo zahraničí je ve svých vyjádřeních pro média zdrženlivé, omezuje se pouze na konstatování, že „pozorně sleduje další vývoj“. Ve skutečnosti ale smrt prominentního Severokorejce Pekingem hluboce otřásla, protože mu Čína řadu let poskytovala ochranu. Experti se shodují, že pokud by vyšlo najevo, že pokyn k zavraždění Kim Čong-nama vydal vůdce KLDR, mohly by to čínské vedoucí orgány vyhodnotit jako urážku, která by pro severokorejský režim mohla mít vážné důsledky. 

„V nejužších vládních kruzích panuje velká nervozita,“ uvedl pro the Washington Post profesor Wang Weimin z univerzity Fudan v Šanghaji, která patří mezi nejprestižnější čínské univerzity. „Vražda Kim Čong-nama nejvyšším čínským představitelům ukázala, jak nepředvídatelný a krutý severokorejský režim je. A také odhalila, že Kim Čong-un je ochotný kdykoliv upozadit Čínu na úkor svého vlastního prospěchu,“ dodal Weimin.

Kim Čong-nam byl dlouho považován za možného nástupce někdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila. V roce 2001 ale upadl v nemilost poté, co byl zadržen na tokijském letišti s falešným dominikánským pasem. Chtěl navštívit místní Disneyland. Kim Čong-nam pak žil s manželkou a dětmi více než deset let v exilu v Macau a Pekingu, kde vedl rozmařilý život.

I když neměl žádné ambice zaujmout místo po svém otci v čele KLDR, měl pro Čínu svoji cenu, protože jí mohl poskytnout cenné zpravodajské informace o severokorejském režimu. Proto byl v zemi vnímán jako host, bezpečnostní složky mu poskytovaly čtyřiadvacetihodinovou ochranu. Když požádal o finanční pomoc, dostal jí.

Čína je dlouhodobým spojencem KLDR. Vztahy mezi Pekingem a Pchjongjangem ale v posledních letech výrazně ochladly. Čínský prezident Si Ťin-pching se nikdy nesešel se svým severokorejským protějškem Kim Čong-unem, hovoří se o tom, že s sebou navzájem opovrhují.

Prvním náznakem, že Číně dochází po vraždě Kimova bratra s KLDR trpělivost, může být odmítnutí dodávky uhlí, o kterém v pondělí informovala jihokorejská zpravodajská agentura Jonhap.

Podle expertů se nedá ani vyloučit, že Čína vyhodnotí režim Kim Čong-una jako příliš nevyzpytatelný a pokusí se ho nahradit někým čitelnějším. Severokorejský jaderný arzenál se  nachází poblíž čínských hranic a to může být vnímáno jako přílišné bezpečnostní riziko. Zatím se však Čína navenek staví ke smrti nejstaršího syna někdejšího severokorejského vůdce zdrženlivě. Oficiálně verze zní tak, že vyčkává, co se bude dít dál.  

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek