Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Primárky francouzské levice. Favorizovaný expremiér překvapivě nevyhrál

Primárky francouzské levice. Favorizovaný expremiér překvapivě nevyhrál

Bývalý předseda francouzské vlády Manuel Valls podle všeho postoupil do druhého kola takzvaných primárek, z nichž má na levici vzejít kandidát na prezidenta. Z výsledků po sečtení 80 % odevzdaných hlasů ale vyplývá, že ho porazil bývalý ministr školství Benoit Hamon.

Pokud se Hamonovo vítězství potvrdí, půjde o velké překvapení, protože za favorita platil právě Valls. Volební účast se přibližuje dvěma milionům, oznámili večer činitelé Socialistické strany (PS), která hlasování organizovala.

Podle dostupných výsledků obdržel Hamon 36 procent hlasů a Valls 31 procent. Zatímco Valls patří k liberálnějšímu křídlu socialistů, Hamon patří do levicovějšího tábora. Podle francouzských médií jeho preference těsně před prvním kolem prudce stoupaly. Jeho stěžejním slibem bylo odhodlání prosadit v zemi minimální zaručený příjem, se kterým se v Evropě začalo experimentovat ve Finsku.

Podobně jako před dvěma měsíci u pravice se o kandidaturu utkalo sedm politiků - čtyři z nich, včetně Vallse a Hamona, jsou členy PS. Účast byla oproti pravici méně než poloviční, což média přisuzují přesvědčení veřejnosti, že levicový kandidát stejně neuspěje v prezidentských volbách na jaře.

Do závěrečného duelu 7. května se podle průzkumů zřejmě dostane kandidát umírněné pravice François Fillon, který loni v listopadu jasně, ale o to překvapivěji vyhrál primárky konzervativců a sjednotil tradiční pravici v zemi. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek