Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přistěhovalci ven! Italští učitelé si pro své žáky připravili tajný experiment. Jaké byly reakce dětí?

Přistěhovalci ven! Italští učitelé si pro své žáky připravili tajný experiment. Jaké byly reakce dětí?

Uprchlická krize a způsob, jak se k migrantům chovají v některých evropských zemích, vyvolává u mnohých asociace s třicátými a čtyřicátými lety dvacátého století, v nichž židovské obyvatelstvo čelilo antisemitským náladám, diskriminačním zákonům a posléze i transportům smrti. Jak takové zákony vypadaly v praxi, si vyzkoušeli studenti jedné ze středních škol v severní Itálii. Učitelé si pro ně připravili tajný experiment, který silně diskriminoval děti přistěhovalců. Reakce studentů je příjemně překvapila. 

Sedmadvacátého ledna si celý svět připomínal památku obětí holokaustu, který připravil o život miliony Židů. Nejinak tomu bylo na střední škole v severoitalském městečku Vercelli, kde si zhruba stovka třinácti a čtrnáctiletých studentů na vlastní kůži vyzkoušela, co v roce 1938 zakusili židovští žáci, když fašistický režim Benita Mussoliniho zavedl antisemitské zákony, kvůli nimž byli vyhozeni ze škol a univerzit.

Když přišli studenti ráno do školy, učitelé jim oznámili, že vláda s okamžitou platností rozhodla o tom, že se děti přistěhovalců budou učit v oddělených třídách a na konci roku budou muset složit zvláštní zkoušku z italského jazyka a kultury, aby dokázali, že se dostatečně asimilovali.

Aby nezpůsobili přistěhovaleckým žákům přílišné trauma, vzali je učitelé krátce před zahájením vyučování stranou a zasvětili je do situace. „Požádali jsme je, aby svým spolužákům nic neříkali,“ vysvětlila pro Haarec zástupkyně ředitele Patrizia Pomatiová s tím, že ostatní studenti reagovali na vymyšlené opatření hodně prudce.

Okamžitě se začali šikovat na obranu svých spolužáků: někteří začali stávkovat, jiní se dožadovali přijetí u ředitele, další sepisovali naštvané dopisy na ministerstvo školství.

Učitelé nechali žáky v namodelované situaci zhruba hodinu. Pak před pobouřené studenty předstoupili a oznámili jim, že žádné protiimigrantské nařízení ve skutečnosti neexistuje. „Někteří byli naštvaní, že jsme je dostali do takové situace, všichni si ale oddechli, že to byla jen fikce,“ zdůraznila Pomatiová s tím, že nikdo z rodičů si na netradiční výukovou lekci stěžovat nepřišel.

„Měli jsme za to, že pustit dětem film o holokaustu není ten nejlepší způsob, jak jim zprostředkovat tuto historickou etapu. Takové filmy jsou často násilné a citově natolik rozrušující, že se do nich děti nedokáží vcítit a jen říkají: ‚to by se mi nikdy nemohlo stát‘,“ uvedla Pomatiová.

Při vymýšlení netradiční výukové lekce se učitelé inspirovali střední školou ve Florencii, jejíž studenti v podobném experimentu museli do školy přinést rodný list, aby dokázali, zda jsou „skuteční Florenťané“.

„Říkali jsme si, že bychom mohli přijít s něčím ještě o trochu silnějším, zvláště ve světle současného celosvětového klimatu, který je plný populismu, rasismu a slovní agrese,“ uvedla pro izraelský deník autorka nápadu Carolina Vergeriová. „Chtěli jsme, aby naši studenti pochopili, že se tyto události opravdu staly a mohou se stát znovu,“ dodala.  

Experiment dle ní cílil na děti přistěhovalců spíše než Židy, protože ve škole jednak nejsou žádní židovští studenti, a jednak jsou to v dnešní Itálii migranti, zvláště muslimové, na které je pohlíženo jako na „vetřelce“.

Reakce studentů škola vystavila na Facebooku. „Styděl jsem se, že jsem na špatné straně. Řekl jsem učiteli, že bychom měli odejít ze třídy všichni, protože jsme všichni cizinci,“ napsal jeden z žáků, kteří se narodili v Itálii. „Takovou reakci jsem neočekával,“ přiznal se student-přistěhovalec. „Pomohlo mi to si uvědomit, že v dobách nouze je tu někdo, kdo se o mě postará,“ doplnil.

Na studenty, kteří se vzepřeli diskriminaci, je škola patřičně hrdá. „Bylo krásné sledovat, jak se děti sjednotily a odmítly nespravedlivé pravidlo,“ vyzdvihla Pomatiová.

  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek