Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro chudé Čechy pošleme miliardy, slibuje šéf komise Juncker

Pro chudé Čechy pošleme miliardy, slibuje šéf komise Juncker

Bohatí obyvatelé západních států EU si nedokážou představit, jak žijí ti chudší. Například lidé ze severu Moravy. Je o tom přesvědčený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Rozdíl musíme odstranit, a to tím, že investujeme do regionů, které to potřebují nejvíc. Do roku 2020 Česko obdrží přibližně 590 miliard korun,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz. Vyjádřil se také k případným sankcím pro Česko za to, že nebude přijímat migranty v rámci unijního přerozdělování.

Jste Lucemburčan, což znamená, že pocházíte ze země s vysokou životní úrovní, vysokými platy a stabilním sociálním zabezpečením v důchodovém věku. Dokážete pochopit, jaký je život Čechů, kteří vydělávají 30krát méně a jejichž důchody se dotýkají hranice chudoby?

Většina Lucemburčanů si nedokáže představit, co to znamená být v kůži někoho z Moravskoslezského kraje, ačkoli oba regiony se mohou pochlubit bohatou historií výroby oceli. Ostatně, ví někdo v Praze, která je šestým nejbohatším regionem v EU, jaký je život například v severovýchodním Rumunsku? HDP na obyvatele v některých částech Londýna je 18krát vyšší než ve městě Pleven v Bulharsku.

Tento rozdíl musíme odstranit, a to tím, že investujeme do regionů, které to potřebují nejvíc. Do roku 2020 obdrží Česká republika ze strukturálních fondů přibližně 590 miliard korun. Tyto investice budou použity na zlepšení veřejných služeb například v oblasti zdravotní péče, vzdělávání, sociálního začleňování nebo energetické účinnosti. Investovat se bude také do sociálního bydlení, regionálních silnic, infrastruktury veřejné dopravy a prevence rizik záplav.

Myslíte si, že peníze vyřeší vše?

Peníze samozřejmě tvoří pouze jednu stranu rovnice. Musíme také podpořit sbližování směrem k nejvyšší životní úrovni a nejlepším pracovním podmínkám v celé Evropě. Jedním z kroků tímto směrem je evropský pilíř sociálních práv, který jsme navrhli v dubnu.

Jeho cílem je zajistit rovné příležitosti a přístup na trhy práce, spravedlivé pracovní podmínky a sociální ochranu a začleňování pro všechny. Jen tak můžeme překlenout existující rozdíly a zajistit, aby místo, kde jste se narodil, neomezovalo váš potenciál nebo vaše příležitosti v Evropě.

Už dlouho jste nenavštívil žádnou z východních členských států. Nemáte pocit, že se západní politici málo zajímají o střední a východní část EU?

Pokud se někdo nezajímá o střední a východní Evropu, pak se nezajímá ani o Evropu jako takovou a její historii. Pokud se vypravíte do vesnice Čížov na Vysočině, setkáte se s živou připomínkou způsobu, jakým se v této části Evropy žilo po několik generací. Pozůstatky původního ostnatého drátu na hranici a strážní věže, které tam stále stojí, jsou symbolem toho, čím si tato část Evropy prošla. A jsou i připomínkou toho, jak daleko se za velmi krátkou dobu dostala.

S čím Juncker jede do Česka a dotkne se možných sankcí? Čtěte pokračování rozhovoru zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek