Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro Trumpa je lež nadsázka. S pravdou manipuluje celý život

Pro Trumpa je lež nadsázka. S pravdou manipuluje celý život

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Kellyanne Conwayová nazvala tvrzení Bílého domu, že letošní inauguraci navštívilo historicky nejvíce lidí – což byla už podle fotek lež – jako alternativní fakt. Výraz vyvolal rozruch a bude už navždy spojován s Donaldem Trumpem. V Bílém domě se nejedná přitom o nic nového.  

Tiskový mluvčí prezidenta Richarda Nixona Ron Ziegler se už před 40 lety snažil najít pro lži nějaký přijatelnější výraz. Během let přednesl hodně prohlášení Bílého domu a lži ohledně kauzy Watergate označil za "neplatná tvrzení". Nové prohlášení pak jednoduše za platné, napsal americký server Bloomberg

Donald Trump zneužíval výmysly ve svůj prospěch posledních 40 let. Aby si vylepšil reputaci, zamlžil své dosavadní výsledky jako podnikatel a místo toho se snažil upoutat pozornost na sebe jakožto chlápka, který se vyzná. Za svůj vzestup je částečně vděčný spisovateli Tony Schwartzovi, který s ním strávil nějaký čas a napsal o něm knihu, jež vyšla v roce 1987. Trump tam popisuje, jak lži, dvojsmysly a přehánění člověku pomůžou dostat se v životě i v byznyse dopředu, to celé pak označil za pravdivou nadsázku.

Schwartz  se dnes za knihu stydí a má z ní špatný pocit. Pro časopis New Yorker řekl, že pravdivá nadsázka si ve svém smyslu odporuje, jinak řečeno je to tedy lež. Uvedl dále, že by dnes knihu nazval „Sociopat“.

Trump se vydal až k soudu se spisovatelem Timothy O’Brienem, o jehož knize TrumpNation (Národ Trumpa) tvrdil, že ho pomluvila a hanobila. Soud prohrál, právníkům se podařilo prokázat, že v průběhu několika let lhal minimálně třicetkrát ohledně jeho podnikání, zadlužení či podílu ve společných podnicích. Lži byly naprosto nekoncepční, specifické a snadno prokazatelné. Během sezení s právníky pak jeho eufemismy pro označení nepravd nazval mentální projekcí.

Když se chlubil tím, jak vydělávají jeho golfové kluby, přiznal posléze jednoduše, že nikdy neprovedl žádnou studii ohledně financí a fungování těchto klubů a že jeho tvrzení ohledně úspěchu jsou opět mentální projekcí – jinými slovy výpočtem, který si tak nějak představil v hlavě.

Jeho prezidentská kampaň nebyla jiná. Tvrdil, že Obama i Clintonová financují Islámský stát, že pokaždé dochází k volebním podvodům velkého rozsahu. Otec Teda Cruze, republikána kandidujícího v primárkách na prezidenta, měl podle Trumpa prsty ve vraždě prezidenta Kennedyho a v USA je prý 30–40 milionů ilegálních imigrantů. V neposlední řadě lhal o tom, že byl vždy proti válce v Iráku.

Trumpovi poradci musí jeho tvrzení nějak vysvětlovat. Trump totiž zcela běžně překrucuje informace podle toho, jak se mu ten který názor hodí. Když například zjistil, že jeho rivalka Hillary Clintonová získala o takřka tři miliony hlasů více než on, vysvětlil si to tím, že miliony lidí hlasovaly ilegálně.  

Conwayová se snaží, co jí síly stačí. Alternativní fakta přeformulovala na alternativní informaci, poté neúplnou informaci. Pokud bude chtít zůstat v Bílém domě příští čtyři roky, bude se muset s těmito mentálními projekcemi naučit pracovat. Je pravděpodobné, že příval lží či omylů se jen tak nezastaví. Trump je usvědčený lhář a dělá to již léta. Proč by toho měl nechat jako nejmocnější muž planety?

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek