Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proklínám tě, Alabamo. Moorova prohra v senátních volbách bude Trumpa bolet

Proklínám tě, Alabamo. Moorova prohra v senátních volbách bude Trumpa bolet

Po více než dvaceti letech vyhrál senátní volby v americké Alabamě demokrat. Doug Jones vymazal z politické mapy republikána Roye Moora. Jonesovo vítězství zmenšilo republikánskou většinu v Senátu na jediný hlas. Důsledek? Velké plány prezidenta Trumpa se ocitají v ohrožení, jeho domácí pozice slábne.


Zeď na americko-mexické hranici, daňová reforma. Dvě z vlajkových lodí Donalda Trumpa dostaly v Alabamě tvrdou ránu. Stačí jenom málo, a bude se dát říct “zásah, potopená.” Zejména daňová reforma je mimořádně nepopulární. Donald Trump pro ni potřebuje získat co nejpřesvědčivější senátní podporu. To se ale s jediným hlasem většiny bude dělat opravdu těžko. Republikánští zástupci z Arizony, Maine a Tennessee navíc už uvedli, že se necítí být vázání povinností hlasovat podle hlavní linie republikánů. Jinak řečeno, vyhlásili Trumpovi neposlušnost.

Donald Trump se nijak netajil tím, že pro něj alabamské volební klání mimořádně důležité. Do poslední chvíle republikánského kandidáta Roye Moora podporoval, zatímco na jeho demokratickém soupeři nenechal nit suchou. Když Trump o Jonesovi řekl, že je „loutka“, bylo to v zásadě ještě to nejmenší. Vítěznou demokratickou vlnu v Senátu ale Trump nezastavil. Jen pro připomenutí: kromě Alabamy demokratičtí kandidáti zvítězili také ve Virginii a v New Jersey.

Bryan Logan z Business Insideru naznačuje, že prohra Roye Moora může být znamením výrazné ztráty postavení Donalda Trumpa. Alabama totiž skoro čtvrt století bývala republikánskou baštou. Jestliže se od republikánů odvrací tak konzervativní stát Unie, může se klidně stát, že Donald Trump postupně začíná ztrácet svoje dosavadní bašty. Po Alabamě může přijít ztráta voličů z průmyslových předměstí i z takzvaného Biblického pásu, konzervativního středozápadního venkova.

Voličský vzkaz z Alabamy je pro Trumpa o to silnější, že přímo žádal o hlasy pro Roye Moora s tím, že jde o hlasy pro vládní agendu. A voliči Trumpovi tyto hlasy odmítli dát.

Mocenské vakuum, ve kterém se Donald Trump v domácí politice ocitá, má i další příznaky. Právě během alabamských voleb se totiž proti vlastní straně postavil senátor John McCain. Jde o mimořádně vlivného republikána s obrovským morálním kreditem. Tento válečný hrdina z Vietnamu a pokračovatel čtřgenerační rodinné linie, z níž vyšli nejméně dva známí námořní velitelé, je respektovaný v podstatě napříč stranickými preferencemi. A právě tento muž republikánské voliče vyzval, aby v Alabamě ve vyšším zájmu volili “proti srsti,” tedy demokratického kandidáta.

Donald Trump už nejspíš alabamský výprask mentálně vstřebal. „V politice nikdy nic nekončí,“ řekl, když Dougu Jonesovi blahopřál ke zvolení senátorem. V tom má Trump samozřejmě pravdu. Příští rok se konají doplňovací volby do dolní komory amerického parlamentu. Demokraté potřebují 24 hlasů, aby v něm obnovili svou většinu, o níž přišli v roce 2010. Pokud to s oblibou Trumpovy politiky půjde dál tak jako doteď, je možné, že se jim to povede – a to, co v americké politice skončí, bude republikánská většina.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek