Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Protesty otřásly íránskou vládou. Úřady teď do ulic demonstrativně nahnaly desetitisíce stoupenců režimu

Protesty otřásly íránskou vládou. Úřady teď do ulic demonstrativně nahnaly desetitisíce stoupenců režimu

Na manifestace uspořádané v asi deseti íránských městech na podporu vlády dnes přišly desítky tisíc lidí. Oznámila to íránská státní televize, která odvysílala záběry na davy z několika manifestací. Od čtvrtka se v zemi konají protivládní demonstrace, při nichž Íránci protestují po celé zemi nejen proti špatnému stavu ekonomiky, ale také proti vedení země.

Na dnešek úřady svolaly akce občanů, kteří stojí za vládou. Mnozí z nich nesli hesla odsuzující násilnosti, jež provázely protivládní demonstrace. O život při nich přišlo od minulého týdne 21 lidí a ve vězení skončilo až 450 osob. Mnoho mrtvých bylo hlášeno v minulém týdnu po nočních střetech, noc na dnešek byla v Teheránu klidná.

Kromě podpory duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu provolávali účastníci dnešních akcí smrt Americe a Izraeli a také členům opoziční skupiny Lidoví modžáhedové, jíž Teherán připisuje podněcování k násilí.

Dnešní shromáždění se konala v Ahvázu, který je střediskem ropné provincie Chúzestán, v kurském městě Kermánšáhu i v Komu, považovaném za středisko šíitského islámu. Mnozí nesli íránské vlajky a provolávali podporu duchovenstvu a vládě.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Protesty začaly 28. prosince a podle některých íránských představitelů je vyvolávají nepřátelé Íránu. Prezident Hasan Rúhání řekl, že Íránci mají právo kritizovat, ale způsobem, který přispěje k nápravě. Dnes Rúhání řekl v telefonickém rozhovoru tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi, že doufá, že protesty do několika dní skončí.

Už několik dní situaci v Íránu sledují vlády jiných zemí. USA a Izrael podporují demonstranty. Mluvčí německé vlády dnes řekla, že Německo vyzývá Írán, aby na protesty odpověděl patřičným způsobem. Prozatím podle mluvčí nic nenasvědčuje tomu, že by krize měl vliv na německé podniky působící v Íránu. Británie vyzvala Írán ke smysluplné debatě, Francie kritizovala zákroky proti demonstrantům, které podle ní odporují právu na svobodu projevu.

Podle íránského vedení se k původně poklidným protestním akcím připojili provokatéři, kteří začali s násilím a ničením.