Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proti Kimovi klidně pošleme armádu, vzkázal šéf americké diplomacie

Proti Kimovi klidně pošleme armádu, vzkázal šéf americké diplomacie

Napětí mezi totalitní Koreou a Trumpovou administrativou sílí. Jak uvedl při návštěvě Jižní Koreje šéf americké diplomacie Rex Tillerson, vojenská akce proti KLDR je jednou z možností, které jsou na stole. Severokorejský režim aktivně pracuje na svém jaderném programu a zdokonaluje ho, což opakovaně budí nevoli na mezinárodní scéně. Odveta se ale dosud omezuje jen na sankce.

Máloco trápí světové diplomaty tak moc, jako plány KLDR. Nevyzpytatelný a ctižádostivý diktátor Kim Čong-un drží v rukou stále větší moc a z mezinárodní kritiky a postihů si hlavu nedělá.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson se rozhodl připomenout mu, že administrativě Donalda Trumpa dochází trpělivost. „Rozhodně nechceme podnikat kroky směřující k vojenskému konfliktu, jsme v našich vyjádřeních čitelní, ale pokud Severní Korea ohrozí síly Jižní Koreje nebo naše vlastní, dočká se odpovídající reakce,“ konstatoval Tillerson po návštěvě demilitarizované zóny, která obě znepřátelené země na poloostrově dělí.

Respektovaný deník The Washington Post to označuje za dosud nejjasnější signál, že by americká vláda šla vojensky proti KLDR. Tillerson se omezuje na konstatování, že „na stole jsou všechny možnosti“.

Okolností, která by mohla vyprovokovat bezprecedentní reakci USA, je podle Tillersona předně severokorejský zbrojní program. Země nehledě na mezinárodní postihy a vlastní ekonomickou krizi vynakládá velké úsilí na další zdokonalování svého jaderného arzenálu. Pchjongjang sice soustavně vylepšuje své rakety, jak ukazují opakované testy, nicméně podle expertů střely stále nejsou schopné nést jaderné hlavice, aby představovaly reálné ohrožení USA. Právě to je dlouhodobým cílem totalitního režimu.

Washington reagoval nebývale důrazně už před pár dny, když v Jižní Koreji začal rozmísťovat protiraketový štít THAAD a začal chystat nasazení útočných dronů.

Faktem, který případný vojenský zásah komplikuje, je především nečitelnost Kimovy politiky. Respektive fakt, že si nikdo nemůže být jistý, kam až je ochotný v případném sebezničujícím konfliktu zajít. Jeho propagandistická vyjádření určená pro domácí publikum naznačují, že hodně daleko, realita ale nakonec nemusí být zdaleka tak hrozivá.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek