Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Provozovatelé pečovatelských domů v Německu se spřáhli s mafií. Mezi šéfy byli i nájemní vrazi

Provozovatelé pečovatelských domů v Německu se spřáhli s mafií. Mezi šéfy byli i nájemní vrazi

Na 230 provozovatelů pečovatelských domů vytvořilo v Německu podvodnou síť propojenou s mafií. Tvrdí to německá policie. Skupiny hájící práva pacientů obviňují vládu, že k problému přistupuje laxně a organizovanému zločinu umetá cestu.

Podle listu Die Welt, který zprávu zveřejnil, se mělo 230 společností podílet na masivních podvodech. Vysávaly peníze ze zdravotních pojišťoven, vykazovaly více požadavků na jednoho pacienta, zaměstnávaly nekvalifikované pracovníky nebo falšovaly dokumenty.

Firmy nyní vyšetřuje Federální útvar kriminální policie. U některých má podezření na provázanost na organizovaný zločin z Ruska nebo oblasti Eurasie. Podezřívá je z praní špinavých peněz a spojení s hazardním průmyslem. Některé z bývalých šéfů společností evidují policisté jako nájemné vrahy.

Šéf nadace pro ochranu pacientů DSP Eugen Brysch viní za rozbujelou síť německou vládu. Tvrdí, že státní orgány přistupovaly k potírání organizovaného zločinu velice laxně. Podle Brysche také zločinci využívají odlišného přístupu prokurátorů v jednotlivých spolkových státech.

Bernd Tews, šéf sdružení soukromých poskytovatelů sociální péče, však upozorňuje, že ačkoli číslo 230 může vypadat hrozivě, jde jen o zlomek z celkového počtu 14 tisíc zdravotnických společností. Odhalení podvodu podle něj ukazuje na funkčnost systému.

Problém se přitom v Německu neobjevil poprvé. Už loni reagovala vláda na podobně rozsáhlý podvod zákonem, který umožňuje zdravotním pojišťovnám provádět více kontrol.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek