Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První dáma Ameriky odchází. Inspirovala mladé dívky i Trumpovu manželku

První dáma Ameriky odchází. Inspirovala mladé dívky i Trumpovu manželku

Léto 1989 bylo pro Michelle Robinsonovou zlomovým okamžikem. Na stáži v právnické firmě Sidley Austin se tehdy seznámila s Barackem Obamou. 28letý mladík ji okouzlil hned na první schůzce, kterou strávili v kině na filmu Jednej správně (Do the Right Thing). Tehdy asi Michelle ještě nenapadlo, že po boku stejného muže bude o 28 let později opouštět Bílý dům.

Michelle Obamová odchází. Mandát jejího muže v Bílém domě končí a 20. ledna ho ve funkci nahradí Donald Trump. Michelle byla v mnoha ohledech průkopnicí. První americká manželka prezidenta tmavé pleti dokázala působit civilně a lidé ji za to zbožňovali. Dnes se se svými obdivovateli i kritiky rozloučila posledním veřejným vystoupením v roli první dámy na pravidelném setkání.

Být manželkou amerického prezidenta není jen formální postavení bez zodpovědnosti, což se Michelle snažila dokázat. Ve svých aktivitách se hodně zaměřovala na mladé a na válečné veterány. V roce 2010 odstartovala kampaň Let’s move!, ve které chtěla bojovat s dětskou obezitou. Studenti po celých Spojených státech tak díky manželce prezidenta začali nejen víc sportovat, ale učili se taky vařit a jíst zdravěji.

Také iniciativa Let girls learn počítala hned od začátku s rozsáhlejším dopadem. Michelle skze ni chtěla podpořit celosvětově vzdělávání dívek, zvláště v oblastech, ve kterých k němu ještě nemají samozřejmý přístup. K projektu se připojilo množství známých osobností, například miliardář Bill Gates, herečka Meryl Streepová nebo zpěvačka Alicia Keys. Projekt například v loňském roce uvolnil 25 milionů dolarů na podporu vzdělání afghánských dívek, které se chtějí stát učitelkami.

Michelle Obamovou novináři často přirovnávali k manželce J. F. Kennedyho Jackie. Stala se podle nich módní ikonou a její účes, make-up i oblečení pečlivě sledovaly módní časopisy i miliony Američanek, které se ji snažily kopírovat. Inspirovala i ženu budoucího prezidenta Trumpa, ovšem jiným způsobem.

Melania Trumpová se snažila podpořit svého muže v kandidatuře prostřednictvím veřejných vystoupení. Projev, který přednesla na sjezdu Republikánské strany v Clevelandu loni v létě, se ale v některých pasážích nápadně podobal projevu Obamové, který zazněl v roce 2008 na sjezdu demokratů. Konkrétní větná spojení i celé pasáže byly téměř identické, plagiátorství ovšem autorský tým Trumpové vytrvale odmítal.

Odcházející první dáma opakovaně vystupovala proti Donaldu Trumpovi. Její rozčilení naplno vyznělo, když komentovala vážná podezření ze sexuálního zneužívání a tvrdila, že nemůže uvěřit tomu, že kandidát na prezidenta čelí tak hroznému obvinění.

První dáma byla známá i svojí uvolněností a neformálním jednáním. Nebála se například tančit v show Ellen DeGeneres nebo si zazpívat karaoke v autě komika Jamese Cordena. Společně s manželem si před zraky kamer zatančili i s jejich 106letou obdivovatelkou Virginií McLaurin. Michelle má vlastní Twitter a pustila se i do moderních vod aplikace Snapchat. Zbožná přání některých jejích internetových fanoušků, aby sama vstoupila do politiky, ale nejspíš zůstanou nevyslyšena.

 Michelle Obamové se dařilo vyhýbat i velkým skandálům. Novináři několikrát přišli s podezřením, že manželství Obamových je před krachem a že má Michelle milence z řad tajné služby. Pár však všechna tato nařčení přestál a společně se svými dvěma dcerami opustí v příštích dnech Bílý dům.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek